Naše zjištění
20. 6. 2011

Stranické preference – červen 2011

Data z průzkumu, který se uskutečnil těsně před stávkou odborů, potvrzují hlavní změnu z května. Věci veřejné zůstávají pod pětiprocentním prahem volitelnosti a na tento práh nedosáhne ani KDU-ČSL, která se mu blíží. Levice má výraznou převahu a je odhodlána jít volit. Stoupenci pravice mnohdy váhají. Situace je o něco přehlednější než minulý měsíc, ubylo nevoličů i lidí, kteří se v současné situaci neorientují.

TISKOVÁ ZPRÁVA STEM 20. 6. 2011

STEM – PREFERENCE  POLITICKÝCH  STRAN – ČERVEN  2011

Data z průzkumu, který se uskutečnil těsně před stávkou odborů, potvrzují hlavní změnu z května. Věci veřejné zůstávají pod pětiprocentním prahem volitelnosti a na tento práh nedosáhne ani KDU-ČSL, která se mu blíží. Levice má výraznou převahu a je odhodlána jít volit. Stoupenci pravice mnohdy váhají. Situace je o něco přehlednější než minulý měsíc, ubylo nevoličů i lidí, kteří se v současné situaci neorientují.

Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 2. – 10. 6. 2011 na rozsáhlém souboru 1244 respondentů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem ± 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem ± 2,5 procentního bodu.

STRANICKÉ PREFERENCE

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"

(údaje za červen 2011; otevřená otázka  – bez použití karet s názvy stran)

POZOR: STRANICKÉ PREFERENCE NEVYJADŘUJÍ VOLEBNÍ VÝSLEDEK !

MODEL VOLEBNÍCH ZISKŮ

Hypotetické počty mandátů v červnu 2011

Stranické preference zobrazují relativní sílu politických stran k danému okamžiku výzkumu. Přeložit tato čísla do modelového volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří  nejsou ochotni uvést žádné preference. Opírá se o dosažené výsledky v posledních volbách, částečně si všímá pevnosti rozhodnutí zúčastnit se voleb u stoupenců různých stran. V hrubých obrysech také odhaduje vlivy d’Hondtovy metodiky přepočítávání hlasů na mandáty, i když zcela přesně a spolehlivě nelze zachytit rozložení politických nálad v našich nejmenších krajích. Jde o odhad – odchylka zpravidla činí ± 2 mandáty.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
preference, stranické preference