Naše zjištění

Prispevky – tags
Rok
STEM od svého založení v roce 1991 pravidelně sledoval postoje českých obyvatel k Evropě a poté také k samotné Evropské unii. Při příležitosti výročí 20 let vstupu do EU se podívejme, jak se vztah občanů k členství v Unii vyvíjel.  
Evropská unie
1. 5. 2024
Klára s Martinem tentokrát ve studiu přivítali kolegu ze STEM Martina Kratochvíla. Ten je jeden z hlavních autorů výzkumu Rozděleni Evropou pro Český rozhlas. Vysvětluje, proč se EU pro českou společnost stala štěpivým tématem, a jakými změnami prošel za dvacet let členství náš vztah k ní. Dozvíte se taky, jak se liší šestice skupin podle postojů k ní, v čem se oproti zbytku společnosti odlišují mladší lidé, a co všechno pro nás EU v současnosti představuje. A taky, proč je podle Martina tak trochu jako pomelo.
Evropská unie
30. 4. 2024
Výzkumný ústav STEM připravil další analýzu volebních tendencí české veřejnosti včetně předvolebního modelu. Březnový výzkum proběhl na souboru 1096 dotázaných. Kdyby se nyní konaly volby, vyhrálo by s velkým náskokem hnutí ANO s dlouhodobě stabilním ziskem bezmála 33 procent hlasů. Na druhém místě by skončila Občanská demokratická strana (ODS), jejíž preference vzrostly oproti konci loňského roku o tři procentní body na aktuálních 14,5 procenta. Celkově strany vládní koalice od sněmovních voleb v součtu mírně ztratily, ale jejich voliči se nepřesouvají k jiným uskupením. Naopak nejméně přijatelnou stranou je nyní KSČM, u níž 67 % voličů uvedlo, že by ji určitě nevolili.
Domácí politika, Stranické preference
9. 4. 2024
Česká společnost vykazuje vysokou nespokojenost se směřováním věcí veřejných, ale není radikalizovaná, skládá se převážně ze spokojených domácností a z ekonomického hlediska hledí do budoucna spíše s opatrným optimismem. Je málo pravděpodobné, že by se nálady veřejnosti v této situaci mohly stát bezprostředním ohrožením demokracie u nás, nicméně tyto nálady mohou vést ke ztrátě zájmu o věci veřejné a k apatii.
Ekonomika, Domácí politika, Instituce
5. 4. 2024
V novém dílu podcastu Zákulisí sociologie Klára s Martinem společně s kolegyní Sarah Komasovou rozebírají, jak se dělá a co obnáší etnografický výzkum. Jak může vypadat v praxi ukazují společně na příkladu letištní bezpečnostní kontroly, procesu, který se každodenně týká mnoha milionů lidí na celém světě, a který Sarah zkoumala na pražském Letišti Václava Havla.
Různé
21. 3. 2024
Důvěra v armádu napříč populací postupně klesá už čtvrtý rok v řadě a v lednu letošního roku dosáhla 62 %, což je nejméně od roku 2008. Mezi mladými lidmi ve věku 18-29 let je však důvěra v armádu výrazně vyšší a 79 % této instituci věří. Velkou podporu má nadále členství v Severoatlantické alianci, do níž Česko vstoupilo před 25 lety. Souhlas se členstvím v NATO vyslovilo dokonce 70 % dotázaných. Tato zjištění plynou z výzkumu z letošního ledna, který výzkumný ústav STEM dělal v rámci dlouhodobého sledování názorových trendů v české populaci.
Instituce
14. 3. 2024