Naše zjištění
16. 2. 2007

Nová vláda

Co si veřejnost slibuje od nové vlády koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených? Průzkum z počátku února ukázal, že očekávání veřejnosti jsou skromná.

Informace z výzkumu STEM Trendy 2/2007

Symaptizanti  KDU-ČSL a Strany zelených

Topolánkově vládě příliš  nevěří

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který byl proveden metodou osobních rozhovorů ve dnech 1.– 8. února 2007. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1222 respondentů.

Co si veřejnost slibuje od nové vlády koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených?

Průzkum z počátku února ukázal, že očekávání veřejnosti jsou skromná. Třetina lidí si myslí, že tato vláda přinese prospěch naší zemi, zhruba stejný podíl lidí se domnívá, že tato vláda dokáže ve sněmovně prosadit svůj reformní program, a ještě méně občanů (30 %) předpokládá, že Topolánkův tým vydrží až do  příštích řádných parlamentních voleb, tj. do roku 2010. Navíc podíly lidí, kteří jsou o úspěchu a odolnosti vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených skutečně pevně přesvědčeni, jsou velmi malé. To jsou nepříliš nadějné vyhlídky, ale je třeba si připomenout, že ani předchozí dvě vlády občané nevítali s velkým optimismem.

Ohlédněme se dva a půl roku nazpět, kdy Vladimíra Špidlu nahradil ve funkci premiéra Stanislav Gross. V říjnu 2004 očekávalo 40 % lidí, že Grossova vláda přinese prospěch této zemi, avšak o měsíc později bylo spokojeno s její prací už jen 27 % občanů. Po půl roce se důvěra v premiéra Grosse propadla na 19 % a jen 37 % lidí věřilo, že tato vláda vydrží do řádných voleb v červnu 2006.

Skepse většiny veřejnosti byla oprávněná: už v květnu 2005 Grossův kabinet padl a ČSSD jakožto nejsilnější strana vládní koalice postavila do čela vlády Jiřího Paroubka. I nástup této vlády přijala veřejnost rezervovaně – v červnu 2005 spojovalo s ní naděje 41 % respondentů, ale skoro 70 % lidí se domnívalo, že tato vláda už do voleb za rok vydrží. V dalších měsících se kredit nové vlády i jejího předsedy zvyšoval, preference ČSSD rostly a půl roku před volbami, na přelomu let 2005/2006, se sociální demokracie vrátila na pozici rovnocenného protivníka ODS.

V názorech na novou českou vládu se zřetelně liší stoupenci stran, které ji vytvořily. Optimistické vyhlídky přisuzují Topolánkově kabinetu především stoupenci ODS, pevně jsou přesvědčeni hlavně o tom, že vláda bude naší zemi užitečná. Sympatizanti koaličních partnerů ODS se ve svých názorech na životnost a úspěšnost vlády v parlamentu však již prakticky neliší od průměru populace a dokonce si většinou ani nemyslí, že tato koaliční vláda přinese prospěch naší zemi.

Pramen: STEM, Trendy 2/2007, 1222 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
koalice, vláda