STEM – PREFERENCE POLITICKÝCH STRAN
PRO VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU
Počátkem května – zhruba měsíc před volbami do Evropského parlamentu jsou dvě pětiny (41 %) českých občanů ochotny se těchto voleb zúčastnit a další téměř dvě pětiny (37 %) svou účast zvažují. Čtyři parlamentní strany překračují pětiprocentní hranici pro zisk mandátů, podíl hlasů pro Stranu zelených se pohybuje kolem 3 %. Ve stranických preferencích (tj. mezi všemi dotázanými) vede o tři body ČSSD před ODS (24 % : 21 %). Vyhlídky malých stran byly na počátku května chabé.
Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 5. – 12. 5. 2009 na souboru 1265 respondentů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem +- 2,5 procentního bodu.
Volební účast
Jednoznačnou odpověď ANO na otázku, zda by „příští týden“ šel či šla volit do Evropského parlamentu, dalo 41 % lidí. Volit je odhodláno jít 72 % občanů, kteří by šli nyní volit i do české poslanecké sněmovny, ale jen 2 % z těch, kteří by do našeho parlamentu volit nešli. Ochota jít volit roste jako obvykle s výší vzdělání (volit chce jít 60 % absolventů vysokých škol), volit půjdou zřejmě častěji lidé ve věku nad 45 let.
„Pokud by se volby do Evropského parlamentu konaly již příští týden,
šel/šla byste Vy osobně volit?“
Pramen: STEM, Trendy 5/2009, 1265 lidí starších 18 let
Stranické preference
Při dotazu na stranické preference ohledně voleb do Evropského parlamentu jsme usilovali o to, abychom se co nejvíce přiblížili reálné volební situaci. Předložili jsme proto dotázaným kartu se jmény všech 33 kandidujících stran, hnutí a koalic i se jmény jejich lídrů. Připomenutím jmen kandidujících subjektů a klíčových kandidátů je tato metodika oproti obvyklé otevřené otázce vstřícná zejména vůči menším a méně zavedeným stranám. I přes tuto okolnost preference ukazují, že počátkem května byly vyhlídky neparlamentních subjektů překročit pětiprocentní práh volitelnosti poměrně slabé. Praxe ukazuje, že slibný podíl hlasů pro nezávislé může být deklarovanou podporou hnutí NEZÁVISLÍ, může být ale zčásti též obecným označením pro různé nezávislé subjekty.