Naše zjištění
18. 4. 2002

Stranické preference STEM – duben 2002

Od druhé poloviny března můžeme registrovat mírné oslabení tří nejsilnějších stran ve prospěch stran mimoparlamentních, tak, jak se tyto malé strany postupně stávají známějšími. Poměr sil hlavních uchazečů o mandáty se však nezměnil – vede ODS s mírným náskokem před ČSSD, s velkým odstupem o třetí místo soupeří Koalice a KSČM. Stranické preference STEM – duben 2002 Ve dnech 2.- 8.

Stranické preference STEM – duben 2002

Ve dnech 2.- 8. dubna 2002 provedl STEM výzkum na velmi rozsáhlém souboru 2103 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

V dubnovém průzkumu v sérii Trendy použil STEM opět svou standardní metodiku, tj. pokládal respondentům otevřenou otázku (bez použití karet).

Od druhé poloviny března můžeme registrovat mírné oslabení tří nejsilnějších stran ve prospěch stran mimoparlamentních, tak, jak se tyto malé strany postupně stávají známějšími. Poměr sil hlavních uchazečů o mandáty se však nezměnil – vede ODS s mírným náskokem před ČSSD, s velkým odstupem o třetí místo soupeří Koalice a KSČM.

Šance dalších stran na zisk mandátů v dolní komoře parlamentu jsou podle dosavadních výsledků jen malé. Na zdolání 1,5procentní hranice, potřebné pro přidělení státního příspěvku, mají zatím největší šanci Strana zelených a Republikáni Miroslava Sládka.

Deklarovaná ochota jít k příštím volbám do Poslanecké sněmovny je poměrně vysoká. Účast přislíbilo zhruba 70 % voličů a pouze 9 % lidí uvedlo, že rozhodně volit nepůjde.

"Pokud byste šel(šla) volit, řekněte mi, prosím, kterou stranu byste volil(a)?" 

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 2103 respondentů ve dnech 2. – 8. dubna 2002

Pozn.: ke Koalici byli připočteni i lidé, kteří jmenovali jako volenou stranu Čtyřkoalici;

uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,5% hlasů

Pramen: STEM, Trendy 2000-2002, nezařazen „první březnový“ průzkum (jiná metodika)

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference