Naše zjištění
11. 4. 2012

Stranické preference březen/duben 2012

Na přelomu března a dubna 2012 by se do parlamentu dostalo pět stran. Reakce veřejnosti na současnou situaci je celkem jasná: mírně ztrácejí všechny zavedené strany, roste podíl lidí, kteří nevědí, komu dát svůj hlas. Nerozhodní se v bezradnosti poohlížejí často po menších stranách.

TISKOVÁ ZPRÁVA STEM 11. 4. 2012

STEM – PREFERENCE  POLITICKÝCH  STRAN
BŘEZEN/DUBEN  2012

Na přelomu března a dubna 2012 by se do parlamentu dostalo pět stran. Reakce veřejnosti na současnou situaci je celkem jasná: mírně ztrácejí všechny zavedené strany, roste podíl lidí, kteří nevědí, komu dát svůj hlas. Nerozhodní se v bezradnosti poohlížejí často po menších stranách. Ve volebním  modelu se tato změna příliš neodráží – levice by získala 123 mandátů, což je podobný výsledek jako minulý měsíc. Relativně největší neúspěch ve volebním modelu vykazuje TOP 09.

Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 23. 3. až 3. 4. 2012 na souboru 1118 dotázaných reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem ± 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem ± 2,5 procentního bodu.

STRANICKÉ PREFERENCE

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"

(údaje za přelom března/dubna 2012; otevřená otázka – bez použití karet s názvy stran)

pozor: stranické preference neVYJADŘUJÍ volební výsledEk !

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
politické strany, preference, veřejné mínění