TISKOVÁ ZPRÁVA STEM ZE DNE 20. 2. 2013
STEM – PREFERENCE POLITICKÝCH STRAN – ÚNOR 2013
Historicky první přímé volby prezidenta se promítly i do rozložení sil politických stran.
Z postupu Karla Schwarzenberga do druhého kola profitovala TOP 09, naopak po neúspěchu Přemysla Sobotky pokračoval sestup ODS na nejnižší úroveň od rozkolu v roce 1998. TOP 09 se tak stala aktuálně nejsilnější stranou pravice. Celkové vedení si upevnila ČSSD, mírně ztratili komunisté. Z volby Miloše Zemana vytěžila SPOZ, která by se pravděpodobně dostala do sněmovny. Na hraně 5 % nadále balancuje KDU-ČSL, která ve volebním modelu zůstala tentokrát těsně pod touto hranicí.
Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 4.-11. února 2013 na souboru 1090 dotázaných reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem ± 2 procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentních bodů.
STRANICKÉ PREFERENCE
Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.
"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)
do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"
(údaje za únor 2013; otevřená otázka – bez použití karet s názvy stran)
POZOR: STRANICKÉ PREFERENCE NEVYJADŘUJÍ VOLEBNÍ VÝSLEDEK !