Naše zjištění
1. 10. 2014

Komunální volby 2014

Třípětinová většina občanů (60 %) předpokládá, že se zúčastní komunálních voleb, pětina s účastí váhá (21 %). Strategie volby při výběru kandidátů do zastupitelstev měst a obcí není jednoznačná. Polovina veřejnosti (52 %) bude volit osobnosti z jedné kandidátky konkrétní strany nebo sdružení. Téměř polovina lidí (48 %) naopak bude vybírat z kandidátek různých stran a sdružení.

INFORMACE Z PRŮZKUMU STEM TRENDY 9/2014

VYDÁNO DNE 1. 10. 2014

TÉMĚŘ POLOVINA OBČANŮ SE CHYSTÁ V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH VYBÍRAT OSOBNOSTI Z KANDIDÁTEK RŮZNÝCH STRAN

Třípětinová většina občanů (60 %) předpokládá, že se zúčastní komunálních voleb, pětina s účastí váhá (21 %). Strategie volby při výběru kandidátů do zastupitelstev měst a obcí není jednoznačná. Polovina veřejnosti (52 %) bude volit osobnosti z jedné kandidátky konkrétní strany nebo sdružení. Téměř polovina lidí (48 %) naopak bude vybírat z kandidátek různých stran a sdružení.

Citovaný výzkum STEM byl proveden v sérii TRENDY na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 3. až 10. září 2014. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1024 respondentů.

Ve dnech 10. a 11. října se v naší zemi budou konat volby do zastupitelstev obcí a měst. Zhruba měsíc před volbami výrazná většina české veřejnosti (89 %) věděla o tom, že se komunální volby konají. V porovnání s volbami do Evropského parlamentu je míra informovanosti o komunálních volbách vyšší (měsíc před volbami bylo o konání voleb do EP informováno 74 % občanů).

Tři pětiny lidí na začátku září v průzkumu STEM uvedly, že se komunálních voleb určitě nebo spíše zúčastní. Pětina ještě váhala s tím, že se možná zúčastní. Pouze pětina občanů předpokládala, že bude u voleb absentovat.

„Volby do zastupitelstva Vaší obce, města se budou konat 10. a 11. října 2014. Přepokládáte, že se Vy osobně komunálních voleb zúčastníte?“

Pramen: STEM, Trendy 2014/9, 1024 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
domácí, volby, volební účast