Naše zjištění
9. 7. 2002

Hodnocení výsledku voleb: levice spokojena, pravice rozčarována

S volbami je spokojena polovina populace. Naprostou spokojenost – v souladu s tím, jak interpretují jejich výsledek média a mnozí komentátoři – vyjadřují stoupenci krajní levice a voliči KSČM. Ve velké většině hodnotí jako úspěch výsledek voleb i lidé, kteří volili sociální demokracii.

Informace z výzkumu Trendy 6/2002

Hodnocení výsledku voleb: levice spokojena, pravice rozčarována

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 19.-24. června 2002, tedy krátce po volbách do Poslanecké sněmovny. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1609 občanů.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky skončily plichtou. V Lidovém domě vrcholí jednání o podobě příští vlády, která se bude zřejmě opírat o nejtěsnější možnou většinu 101 poslanců, a také lidé jsou s výsledky voleb spokojeni přesně napůl. 

„Jste Vy sám (sama) osobně spokojen(a) s výsledky letošních voleb?“

Určitě ano 14 %
Spíše ano 36 %
Spíše ne 29 %
Určitě ne 21 %

Pramen: STEM, Trendy 6/2002

To jsou ovšem data za dospělou populaci jako celek. Jinak vypadá hodnocení výsledků letošních parlamentních voleb jednotlivými skupinami lidí – snad nikdy v dosavadní historii České republiky nebyly rozdíly v jejich pohledu na volební účet tak příkré jako letos.

Naprostou spokojenost s volbami – v souladu s tím, jak interpretují jejich výsledek média a mnozí komentátoři – vyjadřují stoupenci krajní levice a voliči KSČM. Ve velké většině hodnotí jako úspěch výsledek voleb i lidé, kteří volili sociální demokracii. Naproti tomu zklamání je patrné u voličů Koalice a zvláště pak u voličů ODS a u občanů, kteří se zařazují na politické škále jasně k pravici. Spíše negativní pocity mají z výsledku voleb lidé, kteří volili neparlamentní strany, průměru se blíží hodnocení občanů, kteří nevyužili svého práva a volit letos nešli. V souladu s rozložením voličstva bilancují volby i příslušníci různých sociálních skupin. Za debakl považují letošní volební skóre podnikatelé a studenti, naopak důchodci dávají najevo, že tento výsledek voleb jim vcelku vyhovuje.

Pramen: STEM, Trendy 6/2002

Pramen: STEM, Trendy 6/2002

Pramen: STEM, Trendy 6/2002

Pramen: STEM, Trendy 6/2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
politické strany, sociální skupiny, volby, vzdělání