Naše zjištění
8. 1. 2013

Důchodová reforma

S názorem, že současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a důchodová reforma je nezbytná, souhlasí třípětinová většina občanů (61 %). Ovšem oproti roku 2010 pozorujeme jisté oslabení míry souhlasných odpovědí. Necelá polovina veřejnosti (46 %) považuje za jeden z hlavních úkolů vlády Petra Nečase zahájit zásadní důchodovou reformu.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 12/2012

VYDÁNO DNE 8. 1. 2012

VĚTŠINA VEŘEJNOSTI SI NEMYSLÍ, ŽE VLÁDNÍ PENZIJNÍ REFORMA POMŮŽE V BUDOUCNOSTI ŘEŠIT PROBLÉMY DŮCHODOVÉHO SYSTÉMU

S názorem, že současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a důchodová reforma je nezbytná, souhlasí třípětinová většina občanů (61 %). Ovšem oproti roku 2010 pozorujeme jisté oslabení míry souhlasných odpovědí. Necelá polovina veřejnosti (46 %) považuje za jeden z hlavních úkolů vlády Petra Nečase zahájit zásadní důchodovou reformu. Jen pětina lidí (21 %) si však myslí, že vládní opatření v rámci důchodové reformy pomohou řešit budoucí problémy našeho důchodového systému.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. až 7. prosince 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1074 respondentů.

Diskuse o budoucnosti důchodového systému se v České republice vede již dlouho. Jedním z hlavních argumentů pro nutnost změny důchodového systému je jeho dlouhodobá neudržitelnost. Podle průzkumu STEM z prosince loňského roku tři pětiny lidí s tímto argumentem souhlasí, podobně jako tomu bylo o rok dříve. V porovnání s průzkumem před dvěma lety je však podíl tohoto názoru poněkud nižší (o 12 procentních bodů). Je otázkou, nakolik je pokles ovlivněn konkrétní podobou reformních kroků Nečasovy vlády.

„Souhlasíte Vy osobně s názorem, že současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a že Česká republika důchodovou reformu nezbytně potřebuje?“

 

Pramen: STEM, Trendy 12/2010, 12/2011, 12/2012

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
důchodová reforma, důchodový systém, vláda