Naše zjištění
21. 4. 2009

Zpráva pro nadaci Friedrich Naumann Stiftung

Společnost STEM zjišťovala pro nadaci Friedrich Naumann Stiftung názor veřejnosti v oblasti čerpání financí

Společnost STEM zjišťovala pro nadaci Friedrich Naumann Stiftung názor veřejnosti v oblasti čerpání financí z evropských fondů. Ukázalo se, že 83 procent respondentů považuje za potřebné, aby peníze z programů EU sloužily větší měrou k podpoře slabších regionů a pomáhaly zmírňovat rozdíly mezi regiony.

INFORMACE Z VÝZKUMU PRO NADACI FRIEDRICHA NAUMANNA

        Společnost  STEM zjišťovala pro nadaci Friedrich Naumann Stiftung názor  veřejnosti v oblasti čerpání financí z evropských fondů. Ukázalo se, že 83 procent respondentů považuje za potřebné, aby peníze z programů EU sloužily větší měrou k podpoře slabších regionů a pomáhaly zmírňovat rozdíly mezi regiony.
       Výzkum také zjistil poměrně silné obavy veřejnosti z tlaku Ruska v oblasti energetiky. Tři lidé z pěti vnímají Rusko v souvislosti s dodávkami energií jako hrozbu. Třetina lidí je v tomto směru bez obav a desetina občanů na to nemá názor.
       Před volbami do Evropského parlamentu má nejsilnější pozici ČSSD, její odstup od občanských demokratů je však těsný. Úspěch ve volbách do EP je velmi pravděpodobný i pro komunisty. Oproti tomu pozice lidovců a zelených je nejistá, pohybují se kolem pěti procent. Šanci by mohla mít i některá z mimoparlamentních stran a hnutí, kterých kandiduje celkem 28.

        Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 14. – 15. 4. 2009 na objednávku Nadace Friedricha Naumanna. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1043 respondentů.

 Další informace naleznete zde v souboru pdf.

 

 

Sdílet

Různé