Naše zjištění
23. 1. 2003

Změny v hodnocení kandidátů na prezidenta

Z finalistů prvního kola volby prezidenta byl počátkem ledna veřejností lépe hodnocen Petr Pithart, který zaznamenal své nejlepší hodnocení vůbec. Hodnocení Václava Klause se také postupně zlepšovala a nyní je nejlepší od roku 1997. Významně si polepšil i současný kandidát ČSSD na prezidenta – Miloš Zeman.

Informace z výzkumu Trendy 1/2003

 

Změny v hodnocení kandidátů na prezidenta

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-7. ledna 2003. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1363 občanů.

Z finalistů prvního kola volby prezidenta byl počátkem ledna veřejností lépe hodnocen Petr Pithart, který zaznamenal své nejlepší hodnocení vůbec. Hodnocení Václava Klause se také postupně zlepšovala a nyní je nejlepší od roku 1997. Významně si polepšil i současný kandidát ČSSD na prezidenta – Miloš Zeman. Sympatizanty vlastní strany však tento výrazný politik nadále štěpí na dva tábory – dvě třetiny z nich jej hodnotí příznivě, třetina nepříznivě. Mimořádně vysoká obliba ombudsmana Otakara Motejla, o jehož kandidatuře pro případné třetí kolo volby prezidenta se mluví, se od posledního výzkumu mírně snížila.

Vítěz loňských parlamentních voleb, ČSSD, se nadále opírá především
o několik velmi oblíbených ministrů – Stanislava Grosse, Jaroslava Tvrdíka, Pavla Dostála – a také o premiéra Vladimíra Špidlu, který si stále udržuje důvěru více než 60 % lidí. Jiní ministři sociální demokracie si naopak v porovnání s minulými průzkumy pohoršili (Zdeněk Škromach, Marie Součková, Jiří Rusnok i Pavel Rychetský). Pozoruhodné je, jak mnoho lidí (celá čtvrtina) dosud nezná jednoho ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů, předsedu dolní komory parlamentu Lubomíra Zaorálka. Málo známí jsou také loni jmenovaní ministři za KDU-ČSL a US-DEU s výjimkou zkušených Cyrila Svobody a Vladimíra Mlynáře. Z politiků vládních stran si vedle Petra Pitharta velmi dobře vedla také poslankyně Hana Marvanová, která je kromě stoupenců samotné US-DEU pozitivně hodnocena také stoupenci dalších pravicových stran (zejména ODS, z nichž kladně hodnotí Hanu Marvanovou plné dvě třetiny).

Dobře se napoprvé zapsal u veřejnosti také nový předseda ODS Mirek Topolánek. Pozitivní názor na něj má 80 % stoupenců ODS, jen o málo méně než na Václava Klause (a 10 % příznivců ODS navíc Topolánka nezná). Topolánek je však přece jen poněkud lépe než jeho předchůdce hodnocen (či spíše více tolerován) příznivci jiných stran.

Žebříček popularity politických osobností

Žebříček naleznete z technických důvodů pouze v souboru ke stažení.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
osobnosti, politici, volba prezidenta