Naše zjištění
27. 11. 2012

Vztahy občanů ČR k vybraným zemím

Velmi dobré vztahy ke Slovensku, ale také k severským a západoevropským státům i k našim sousedům a odstup od světových velmocí a východu či jihovýchodu Evropy. Tak by se daly charakterizovat výsledky pravidelného průzkumu, v němž naši občané hodnotí svůj vztah k jiným zemím.


INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2012

 VYDÁNO DNE  27. 11. 2012

 

ZHORŠUJE SE VZTAH ČECHŮ K POLSKU, MAĎARSKU, UKRAJINĚ I ČÍNĚ

 

 

 Velmi dobré vztahy ke Slovensku, ale také k severským a západoevropským státům i k našim sousedům a odstup od světových velmocí a východu či jihovýchodu Evropy. Tak by se daly charakterizovat výsledky pravidelného průzkumu, v němž naši občané hodnotí svůj vztah k jiným zemím. Některé z hodnocených zemí si v očích české veřejnosti od loňska polepšily (USA, Francie, Itálie, Slovensko), u jiných se podíl pozitivních hodnocení v posledních dvou letech snižuje (např. Polsko, Maďarsko, Ukrajina, Čína).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech  27. 10. až 5. 11. 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1062 respondentů.

 

Nejvíce příznivých známek (jedniček a dvojek) získaly Slovensko, Švýcarsko a Švédsko, v případě našich východních sousedů a alpské konfederace jsme přitom zaznamenali nejvíce jedniček (50 % resp. 48 %). K výrazně pozitivně hodnoceným zemím patří dále západoevropské země: Francie, Nizozemsko, Dánsko, Belgie, Velká Británie a Rakousko. Více než polovinu příznivých známek získaly ještě Itálie, Chorvatsko, Španělsko, Japonsko, Německo a USA. Vztah ke Slovinsku, Polsku a Maďarsku hodnotí příznivě (jedničkou nebo dvojkou) téměř polovina občanů. Nejvíce „špatných“ známek lidé vystavili Srbsku, Řecku, Rusku, Ukrajině a Číně.


Žebříček obliby zemí

Hodnocení  v % (jednička=nejlepší vztah, pětka=nejhorší vztah)

 

 

Pramen: STEM, Trendy 2012/11, 1062 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

My a svět
Česká republika, vztah k jiným zemím