INFORMACE STEM Z VÝZKUMU TRENDY 4/2008
VZTAHY NAŠICH OBČANŮ K ZEMÍM EVROPSKÉ UNIE SE ZLEPŠUJÍ
Skvělé vztahy ke Slovensku, velmi dobré k západoevropským státům a k našim sousedům a odstup od světových velmocí. Tak by se daly charakterizovat výsledky pravidelného průzkumu, v němž naši občané hodnotí svůj vztah k jiným zemím. Většina hodnocených zemí si v očích české veřejnosti od loňska polepšila, pokles postihl jen ty země, které jsou považovány za zdroj mezinárodního napětí – konkrétně Čínu a Srbsko. S obavami naši občané vzhlížejí ke Kosovu.
Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.–8. dubna 2008 na rozsáhlém reprezentativním souboru 1341 obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.
Již od roku 1994 STEM pravidelně sleduje, jaký mají naši občané vztah k některým zemím v Evropě i ke světovým velmocím. Letošní průzkum potvrdil, že po přechodném loňském poklesu se vztah k většině našich „unijních sousedů“ zlepšil a obecně se dají vztahy k těmto zemím označit za velmi dobré.
Bezkonkurenčně nejlépe je hodnoceno Slovensko, ale jako bezproblémový lze hodnotit i náš vztah k západoevropským zemím (Francie, Nizozemí, Švédsko, Dánsko, Velká Británie). Zřetelně se zlepšily vztahy k sousedům – Německu, Polsku a Rakousku (kde je to zjevně průvodním jevem utlumení sporů kolem provozu elektrárny Temelín). Jedinou výjimkou je Maďarsko, kde mírné zhoršení může být důsledkem ohlasu dlouhotrvajících vnitropolitických střetů (naproti tomu ale ostré konflikty po nástupu prezidenta Sarkozyho vztahy k Francii vůbec nepoznamenaly, tím méně pak současné spory koalice a opozice v sousedním Slovensku). Z evropských zemí se zhoršilo hodnocení Srbska, zjevně v kontextu sporů o uznání samostatného Kosova. Tento stát, uznaný dosud jen některými zeměmi, byl zařazen do průzkumu poprvé a lidé jej chápou jako ohnisko neklidu, nestability, hrozbu konfliktu.
Zatímco vztah k evropským mocnostem je trvale velmi dobrý (Francie, Velká Británie) anebo se zlepšuje (Německo), k celosvětovým velmocím si naši lidé udržují vztah dosti chladný. Hodnocení Ruska se mírně zlepšilo, tento trend trvá již nejméně pět let (a Rusko je stále trochu lepší než hodnocení Ukrajiny), vztahy se Spojenými státy se naproti tomu v posledních pěti letech v podstatě nemění. Prohloubilo se negativní hodnocení Číny, což může být reakce na současné dění kolem čínského pořadatelství olympijských her a postavení Tibetu.
Názory na jiné země jsou výrazně odlišné u stoupenců nejsilnějších politických stran. Nápadný je „protiimperialistický“ postoj KSČM a za zmínku stojí i skutečnost, že sympatizanti ČSSD hodnotí vztahy k Rusku a USA zcela shodně. Výrazně prozápadní je orientace stoupenců Strany zelených a zejména ODS, postoje lidovců jsou opatrnější, což je dáno spíše generačně, hlavně ve vztahu k Německu. Ve vztazích k Srbsku a Kosovu nejsou mezi stoupenci různých stran v podstatě žádné rozdíly.
Pramen: STEM, Trendy 2008/4, 1341 respondentů