Naše zjištění
6. 6. 2002

Voliči začínají pociťovat pevnější vztah ke stranám, kterým by dali hlas

Nejpevnější vztah ke „své“ straně mají tradičně stoupenci KSČM. Zřetelně slabší, ale přesto poměrně pevný vztah k volené straně mají také stoupenci ODS (opět v předvolebním období se výrazně aktivizují) a KDU-ČSL. V případě příznivců KDU-ČSL jde ovšem skutečně o vztah ke straně, kterou jako volenou v otevřené otázce jmenovali, tj.

Informace z výzkumu Trendy 4/2002

Voliči začínají pociťovat pevnější vztah ke stranám, kterým by dali hlas

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-8. dubna 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 2103 občanů.

Volby do poslanecké sněmovny se blíží a  lidé začínají vnímat předvolební atmosféru. Alespoň část z nich – ti, kteří si už ujasnili, koho budou volit – se pevněji ztotožňuje se stranou, které nejvíce věří a které je odhodlána dát v červnových volbách svůj hlas. Je to jev před volbami obvyklý a pochopitelný a dokládá, jak si lidé postupně vybírají z nabídky politických stran. Zároveň však tento pohled ukazuje, jak značný počet voličů si dosud nevybral a k žádné z kandidujících stran si pevnější vztah nevytvořil.

Nejpevnější vztah ke „své“ straně mají tradičně stoupenci KSČM. V předvolebním období se naprostá většina z nich zcela identifikuje s principy a programem KSČM a nepochybně bude tuto stranu volit. Jejich věrnost dává komunistům prakticky jistotu velmi dobrého výsledku v červnových volbách.

Zřetelně slabší, ale přesto poměrně pevný vztah k volené straně mají také stoupenci ODS (opět v předvolebním období se výrazně aktivizují) a KDU-ČSL. V případě příznivců KDU-ČSL jde ovšem skutečně o vztah ke straně, kterou jako volenou v otevřené otázce jmenovali, tj. ke KDU-ČSL, nikoli o vztah ke Koalici – k ní jako celku mohou mít vztah mnohem vlažnější.

Velmi vlažný vztah k volené straně naproti tomu stále projevují stoupenci Unie svobody i ti, kteří jmenovali jako volenou stranu přímo Koalici. Jejich vlažný vztah k volené straně odráží rozpaky z dosavadního postupu společného subjektu a potvrzuje, jak labilní je jeho voličské zázemí.

Nepevným vztahem k volené straně se dlouhodobě vyznačovali také sympatizanti vládní ČSSD. Ti se – na rozdíl od příznivců Koalice – však před volbami pevněji přimykají ke své straně a zvyšují tak její vyhlídky na dobrý volební výsledek.

Pramen: STEM, Trendy 1994-2002

     Pramen: STEM, Trendy 4/2002

Pramen: STEM, Trendy 1994-2002

 Pramen: STEM, Trendy 1994-2002, data jsou jen orientační

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
rozhodování voličů, volby, vztah k volené straně