Naše zjištění
30. 1. 2001

Volba Cyrila Svobody otevírá možnost pro povolební dohodu

Průzkum hodnotí vybrané politiky stran čtyřkoalice, zejména ty, kteří připadají v úvahu jako potenciální uchazeči o společného volebního vůdce této formace. Příznivci ODS hodnotí nejznámější politiky US a KDU-ČSL poměrně vyrovnaně. Mnohem výraznější rozdíly jsou v hodnocení stoupenci sociální demokracie. Pro ně jsou jedinou přijatelnou alternativou uchazeči z řad KDU-ČSL, především pak skutečně nominovaný lídr Cyril Svoboda a poněkud méně Jan Kasal.

Informace z výzkumu Trendy 1/2001

Volba Cyrila Svobody otevírá možnost pro povolební dohodu

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-10. ledna 2001. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1660 občanů.

V lednovém průzkumu STEM hodnotila veřejnost také politické osobnosti. Souhrnnou informaci STEM již v médiích zveřejnil. Nyní aktuálně přináší „zhodnocení“ volby čtyřkoaličního lídra.

Z uchazečů o post budoucího stínového premiéra byli v souboru hodnocených osobností zastoupeni Jaromír Kopřiva a Karel Kühnl, kromě nich dále z vedoucích představitelů čtyřkoaličních stran mimo jiné Cyril Svoboda, Vladimír Mlynář, Ivan Pilip a Jan Kasal. Jak byli tito politici hodnoceni celou populací a stoupenci hlavních politických stran – tedy s jakou odezvou může čtyřkoalice počítat při budoucích vzájemných jednáních ?

Příznivci ODS hodnotí všechny uvedené politiky (s výjimkou málo známého Jaromíra Kopřivy) poměrně vyrovnaně. Nejpřijatelnějšími z nich jsou pro ně Vladimír Mlynář a Cyril Svoboda s necelými 40 % příznivých známek.

Mnohem výraznější rozdíly jsou v hodnocení uvedených šesti politiků mezi stoupenci sociální demokracie. Pro ně jsou jedinou přijatelnou alternativou uchazeči z řad KDU-ČSL, především pak skutečně nominovaný lídr Cyril Svoboda a poněkud méně Jan Kasal. Na všechny tři čelné představitele Unie svobody (Karel Kühnl, Vladimír Mlynář, Ivan Pilip) mají sympatizanti ČSSD velmi kritický pohled.

Cyril Svoboda má pevnou pozici i v rámci čtyřkoalice, jestliže ji hodnotíme jako soubor všech lidí, kteří v otevřené otázce uvedli jako stranu, kterou by volili, přímo čtyřkoalici, KDU-ČSL, Unii svobody, DEU nebo ODA. Postavení předáků Unie svobody je celkově slabší (zejména zásluhou chladného vztahu kmenových stoupenců KDU-ČSL) a volba Jaromíra Kopřivy by byla ránou do neznáma: politika, kterého vybrala jako svého hlavního kandidáta KDU-ČSL, ze všech potenciálních voličů spojené čtyřkoalice skoro polovina vůbec nezná.

          Pramen: STEM, Trendy 1/2001

          Pramen: STEM, Trendy 1/2001

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
čtyřkoalice, hodnocení politiků, politici KDU-ČSL, politici US