Naše zjištění
25. 9. 2002

Vláda i parlament se po povodních těší mimořádné přízni občanů

Koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US/DEU, která se v Poslanecké sněmovně opírá o velmi těsnou většinu, obstála podle veřejnosti v době povodní na výbornou. S tak příznivým hodnocením své práce nenastupovala do svého funkčního období dosud žádná z předchozích českých vlád.

Informace z výzkumu Trendy 9/2002

Vláda i Parlament se po povodních těší mimořádné přízni občanů

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-9. září 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1282 občanů.

Vláda sociálních a křesťanských demokratů a unionistů, disponující v dolní komoře parlamentu jen velmi těsnou většinou, nastoupila do svého funkčního období se zcela mimořádnou podporou veřejnosti. Po katastrofálních povodních, v nichž podle mínění občanů vláda obstála, chválilo její práci více než 70 % lidí. Tak vysoké hodnocení neměla na počátku svého funkčního období ani předchozí vláda Zemanova (51 % v září 1998), ani přechodná vláda Tošovského (55 % v březnu 1998). Špidlův tým je chválen především lidmi, kteří v červnu dali hlas některé z vládních stran (ČSSD či Koalici), ale vláda pracovala v srpnu dobře i podle více než poloviny voličů parlamentních opozičních stran, tedy ODS a KSČM. I tato podpora napříč politickým spektrem naznačuje, že lidé hodnotili nikoli vládní program, ale to, jak akceschopná byla vláda v kritických dnech záplav.

Rovněž český parlament si za svou činnost během povodní vysloužil známku, jakou mu dosud občané neudělili. Práci parlamentu v srpnu 2002 ocenilo stupni „velmi dobrá“ nebo „poměrně dobrá“ celkem 56 % lidí, což je prakticky dvojnásobek v porovnání s předvolebním hodnocením. Spokojenost voličů nejsilnějších stran s prací parlamentu je podobná jako v případě vlády, jen voliči KSČM jsou tentokrát kritičtější než voliči ODS, což naznačuje, že komunisté mají k vládě s výrazně levicovými prvky v programu více sympatií než k parlamentu jako celku.

Je třeba zdůraznit, že průzkum byl proveden v první dekádě září, a tak respondenti nemohli ještě reagovat na první potíže nové vlády či přesněji vládní koalice. Je proto pravděpodobné, že mimořádně příznivé hodnocení vlády, vztahující se jednoznačně k období povodní, zůstane asi na dlouho ojedinělým výsledkem.

Pramen: STEM, Trendy 1998-2002

    Pramen: STEM, Trendy 1998-2002, 4K – lidé, kteří jako volenou stranu v otevřené otázce uváděli čtyřkoalici, v září 2002 do této skupiny zahrnuti všichni, kteří volili v červnu 2002 Koalici

Pramen: STEM, Trendy 1993-2002

Pramen: STEM, Trendy 2001-2002, 4K – lidé, kteří jako volenou stranu v otevřené otázce uváděli čtyřkoalici, v září 2002 do této skupiny zahrnuti všichni, kteří volili v červnu 2002 Koalici

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
povodně, práce parlamentu, vláda