Naše zjištění
16. 7. 2010

Veřejnost by koaliční vládě dala důvěru

Kdyby necelý měsíc po volbách hlasovala o důvěře koaliční vlády ODS – TOP 09 – VV veřejnost, pak by nová vláda patrně důvěru dostala. Ze tří koaličních stran jsou Věci veřejné stranou relativně nejpřijatelnější i pro část lidí, kteří tyto tři strany nevolili, naopak jsou „podezřelé“, relativně málo důvěryhodné pro strany vládní koalice.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 6/2010

VYDÁNO DNE 16.7.2010

VEŘEJNOST BY KOALIČNÍ VLÁDĚ DALA DŮVĚRU.

Kdyby necelý měsíc po volbách hlasovala o důvěře koaliční vlády ODS – TOP 09 – VV veřejnost, pak by nová vláda patrně důvěru dostala.

Ze tří koaličních stran jsou Věci veřejné stranou relativně nejpřijatelnější i pro část lidí, kteří tyto tři strany nevolili, naopak jsou „podezřelé“, relativně málo důvěryhodné pro strany vládní koalice. TOP 09 je z koaliční trojky stranou nejméně kontroverzní (nejméně lidí říká, že jí důvěřuje a je vnímána poměrně kriticky).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 17. – 25. 6. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal velmi rozsáhlý soubor 1559 respondentů.

Tři týdny po parlamentních volbách, v nichž tři nelevicové strany získaly dohromady 118 mandátů v poslanecké sněmovně, se teprve rozebíhala povolební vyjednávání. Respondenti dostali hypotetickou otázku, zda by vznikající trojkoalici dali důvěru, kdyby byli na místě poslanců dolní komory parlamentu. Koalice by zřejmě v tomto „referendu“ prošla, zejména pokud by hlasovali jen ti, kteří v květnu šli k volebním urnám.

"Představte si, že byste byl(a) poslancem Parlamentu ČR, dal(a) byste Vy osobně vládní koalici ODS, TOP 09 a strany Věci veřejné svůj hlas?"

 

Pramen: STEM, Trendy 6/2010, 1559 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
důvěra, koalice, vláda