Naše zjištění
7. 3. 2013

Václav Klaus 3.část

Závěrečná kapitola ohlédnutí za Václavem Klausem a jeho zápisy v archivu STEM je logicky bilanční. Všímá si především toho, co zůstává většinou skryto pod celkovou „popularitou“ nebo důvěrou, tedy hodnocení jednotlivých vlastností a schopností. A připomíná i souhrnné hodnocení, které českým politikům vystavili občané po dvaceti letech demokracie od listopadu 1989. K současnosti se celková bilance nevyjadřuje.

INFORMACE STEM ZE DNE 7. 3. 2013

CESTA VÁCLAVA KLAUSE ČESKOU POLITIKOU III.

HODNOCENÍ VÁCLAVA KLAUSE – VYHLADÍ ROZPORY ČAS?

Závěrečná kapitola ohlédnutí za Václavem Klausem a jeho zápisy v archivu STEM je logicky bilanční. Všímá si především toho, co zůstává většinou skryto pod celkovou „popularitou“ nebo důvěrou, tedy hodnocení jednotlivých vlastností a schopností.

A připomíná i souhrnné hodnocení, které českým politikům vystavili občané po dvaceti letech demokracie od listopadu 1989. K současnosti se celková bilance nevyjadřuje. Tu zhodnotí s potřebným odstupem až mnohem pozdější léta.

 

Seriál rekapitulující působení Václava Klause na české politické scéně vychází z řady průzkumů Trendy, v níž se STEM ptá občanů na aktuální i postojové otázky již od května 1993. Pro některé otázky byla využita i starší unikátní data STEM. Průzkumy jsou realizovány metodou osobních rozhovorů na souborech většinou 1000-1600 osob reprezentujících dospělou populaci České republiky.

V devadesátých letech se v čelných funkcích v české politice objevilo několik mimořádně silných a výrazných osobností: Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman, Josef Lux. Tato čtyři jména byla také nejčastěji uváděna, když byli lidé v listopadu 1999 vyzváni, aby spontánně jmenovali osobnosti, které se zasloužily nejvíce o pokrok v naší zemi od listopadu 1989. K výsledkům však připomeňme, že lidé byli dotazováni krátce po vyhlášení výzvy „Děkujeme, odejděte“, namířené proti opoziční smlouvě. Zřejmě i proto se její protagonisté umístili jasně na prvních dvou místech seznamu „škůdců“.

„Která osobnost našeho politického života se nejvíce zasloužila o pokrok v naší zemi

od listopadu 1989 a která naopak má nejvíce na svědomí současné problémy?“

Největší pokrok: %   Současné problémy: %
Václav Havel 26,3   Václav Klaus 44,4
Václav Klaus 19,5   Miloš Zeman 19,3
Josef Lux 6,3   Václav Havel 5,3
Miloš Zeman 3,6   Jan Ruml 3,4
Jiná osobnost 23,2   Jiná osobnost 18,1
Žádná osobnost 8,9   Všechny osobnosti 1,8
Neví 12,2   Neví 7,7

Pramen: STEM, Trendy 12/1999

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
důvěra, hodnocení, popularita, Václav Klaus