Naše zjištění
18. 5. 2007

Tři čtvrtiny lidí nevěří, že připravovaná vládní reforma zastaví růst zadlužení státu

Naprostá většina lidí, skoro 90 %, souhlasí s tím, že rostoucí dluh českého státu je nutné bezodkladně řešit. Jen zhruba čtvrtina našich občanů (27 %) si však myslí, že růst tohoto zadlužení zastaví připravovaná vládní reforma veřejných financí.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 5/2007


TŘI ČTVRTINY LIDÍ NEVĚŘÍ, ŽE PŘIPRAVOVANÁ VLÁDNÍ REFORMA ZASTAVÍ RŮST ZADLUŽENÍ STÁTU

 Naprostá většina lidí, skoro 90 %, souhlasí s tím, že rostoucí dluh českého státu je nutné bezodkladně řešit. Jen zhruba čtvrtina našich občanů (27 %) si však myslí, že růst tohoto zadlužení zastaví připravovaná vládní reforma veřejných financí. Zcela skeptičtí k účinnosti reformy jsou stoupenci ČSSD, KSČM a obecně lidé se slabším materiálním zázemím, ale v zastavení růstu státního dluhu nevěří i polovina stoupenců nejsilnější vládní strany.

 Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 2. – 10. května 2007. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1219 respondentů.

 Míra a rychlý nárůst zadlužení České republiky patřily k silným tématům předvolební kampaně v roce 2006. V únoru 2007 označilo výši zadlužení našeho státu za „velmi vážný problém“ 58 % lidí, dalších 31 % osob pak za problém „částečně vážný“, čímž se tento problém zařadil do skupiny nejnaléhavějších, hned za korupci a dodržování zákonnosti, po bok situace ve zdravotnictví a ochrany občanů před zločinností. Také v současnosti si skoro 90 % lidí myslí, že s rostoucím státním dluhem je nutno něco bezodkladně provést.


„Souhlasíte s názorem, že rostoucí zadlužení České republiky je nutné bezodkladně řešit?“

 

 

 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 5/2007, 1219 respondentů starších 18 let

 S názorem, že dluh státu je tak velký, že je třeba bezodkladný zásah, souhlasí především stoupenci ODS a lidé s dobrým materiálním zabezpečením, poněkud slabší souhlas projevují příznivci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a osoby se slabým ekonomickým zázemím.


 

 

 

Pramen: STEM, Trendy 5/2007, 1219 respondentů starších 18 let,  údaje pro KDU-ČSL jsou vzhledem k nízké četnosti respondentů orientační

 Připravovaná vládní reforma veřejných financí si právě zastavení růstu státního dluhu klade za hlavní cíl. Informace o reformě sleduje pozorně mírně více než polovina lidí (54 % odpovědí určitě ano + spíše ano).


Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Ekonomika
ekonomická reforma, ekonomická situace