Naše zjištění
6. 2. 2002

Téměř dvě třetiny současných stoupenců KSČM byly v minulosti členy KSČ

STEM již od roku 1994 pokládá lidem otázku, zda někdy v minulosti byli členy KSČ. V porovnání s druhou polovinou 90. let podíl lidí bývalých členů komunistické strany mírně klesá, což odráží postupnou generační výměnu v populaci. Téměř polovina z bývalých členů KSČ by dala hlas straně, která na předlistopadovou komunistickou stranou navazuje.

Informace z výzkumu Trendy 1/2002

Téměř dvě třetiny současných stoupenců KSČM byly v minulosti členy KSČ

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 7.-13. ledna 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1652 občanů.

STEM již od roku 1994 pokládá lidem otázku, zda někdy v minulosti byli členy KSČ („Byl(a) jste v minulosti KSČ, byť z různých důvodů a třeba jen na krátkou dobu?“). V porovnání s druhou polovinou 90.let podíl lidí bývalých členů komunistické strany mírně klesá, což odráží postupnou generační výměnu v populaci.

Koho by dnes volili ti, kteří aspoň na krátkou byli majiteli rudé legitimace? Téměř polovina z nich by dala hlas straně, která na předlistopadovou komunistickou stranou navazuje. Čtvrtina z bývalých členů KSČ by volila v současnosti sociální demokracii, asi desetina ODS a desetina některou ze stran tvořících Čtyřkoalici. Jak početně jsou bývalí členové KSČ zastoupeni ve voličstvu nejsilnějších politických stran, ukazuje graf na následující straně. Z lidí, kteří jsou dnes stoupenci KSČM, bylo v předlistopadové komunistické straně plných 63 %.

Bývalí členové KSČ patří k politicky aktivní části populace: 62 % z nich má zájem o politiku, 60 % z nich projevuje silný vztah k volené straně a 70 % z nich prohlašuje, že by se zúčastnili příštích voleb do Poslanecké sněmovny (volební účast jednoznačně odmítá pouhých 11 % někdejších členů KSČ).

Mezi bývalými členy KSČ mírně převládá názor, že změny po roce 1989 nejsou změnami k lepšímu: 35 % z nich se domnívá, že současný režim je lepší než předlistopadový, 18 % hodnotí oba režimy stejně a skoro polovina, 47 %, dává přednost poměrům před rokem 1989 před současnou situací. O tom, že současné změny přinesou lepší život příští generaci, je přesvědčena z nich také jen necelá polovina – 45 %.

 Pramen: STEM, Trendy 1994-2002

Pramen: STEM, Trendy 1/2001, 1/2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
KSČ, zájem o politiku