Naše zjištění
23. 9. 2004

Stranické preference – září 2004

Září přineslo změnu na naší politické scéně. Sociální demokracie, která od prosince 2003 vykazovala nižší preference než KSČM, se nyní opět těsně dostala na druhou příčku žebříčku. ČSSD se podařilo zastavit propad důvěry veřejnosti, patrný v posledních měsících, a stabilizovat své preference na úrovni 16%. STRANICKÉ PREFERENCE STEM – ZÁŘÍ  2004 Ve dnech 1.-10.

STRANICKÉ PREFERENCE STEM – ZÁŘÍ  2004

Ve dnech 1.-10. září 2004 provedl STEM výzkum na rozsáhlém souboru 1732 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

Září přineslo změnu na naší politické scéně. Sociální demokracie, která od prosince 2003 (tj. v osmi posledních výzkumech STEM) vykazovala nižší preference než KSČM, se nyní opět těsně dostala na druhou příčku žebříčku. ČSSD se podařilo zastavit propad důvěry veřejnosti, patrný v posledních měsících, a stabilizovat své preference na úrovni 16%. Její relativní úspěch je mimo jiné dán i tím, že KSČM v dlouhodobějším pohledu mírně ztrácí. Mírně ztrácí i ODS, avšak nadále zůstává suverénně na prvním místě žebříčku.

Preference KDU-ČSL, Unie svobody a Strany zelených nepřinášejí žádné překvapení. Různé formace nezávislých mají dohromady něco přes pět procent preferencí, nejsilnější z nich je SNK.

Nepříliš srozumitelná situace kolem změny vlády se patrně odrazila ve znejistění voličů. Ochota zúčastnit se voleb poklesla oproti červnu o 12 procentních bodů. Jistých či pravděpodobných voličů je podle vlastního vyjádření v září 2004 58% (červen 2004: 70 %).

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?" 

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 1732 respondentů ve dnech 1. – 10. září 2004

Pozn.: Jsou uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,5% hlasů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
politické strany, volební preference