Naše zjištění
22. 9. 2003

Stranické preference STEM – září 2003

Prázdniny nezměnily pořadí a postavení jednotlivých politických stran. ODS zůstává jasně na čele žebříčku preferencí. Druhou v pořadí je ČSSD, avšak její odstup od třetí KSČM je velmi těsný a nadále se zmenšuje. Preference KDU-ČSL jsou stabilní na hladině 8%. US-DEU oproti červnu mírně ztratila a nachází se pod hranicí nutnou pro vstup do parlamentu. Stranické preference STEM – září 2003 Ve dnech 1.-9.

Stranické preference STEM – září 2003

Ve dnech 1.-9. září 2003 provedl STEM výzkum na rozsáhlém souboru 1403 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

Prázdniny nezměnily pořadí a postavení jednotlivých politických stran. ODS zůstává jasně na čele žebříčku preferencí. Druhou v pořadí je ČSSD, avšak její odstup od třetí KSČM  je velmi těsný a nadále se zmenšuje. Preference KDU-ČSL jsou stabilní na hladině 8%. US-DEU oproti červnu mírně ztratila a nachází se pod hranicí nutnou pro vstup do parlamentu.

Současná situace zračí větší míru nerozhodnosti a váhavosti našich občanů než tomu bylo před prázdninami – mírně se zvýšil podíl lidí, kteří nemají žádnou preferovanou stranu či kteří odpověděli variantou „nevím“. O jisté váhavosti svědčí i zjištění, že ochota zúčastnit se voleb do Poslanecké sněmovny poklesla zhruba o pět procentních bodů – v září 2003  by podle svých slov přišlo volit  65% našich obyvatel, v červnu 2003 to bylo 70%.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?" 

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 1403 respondentů ve dnech 1. – 9. září 2003

Pozn.: jsou uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,5% hlasů

Pramen: STEM, Trendy 2002/10-2003/9

Pramen: STEM, Trendy 9/2003

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
levice-pravice, politické strany