Stranické preference STEM – únor 2002
Ve dnech 1.- 8. února 2002 provedl STEM výzkum na velice rozsáhlém souboru 1977 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.
Průzkum zachycuje situaci těsně po rozpadu Čtyřkoalice. Rozpad Čtyřkoalice se promítl do pořadí nejsilnějších stran, neznamenal však zásadní otřes či zlom na politické scéně. Na úkor stran dosud tvořících 4K a lidí, kteří sami jmenovali jako volenou stranu přímo Čtyřkoalici, se posílily především obě strany opoziční smlouvy, které tvoří nyní v čele žebříčku stranických preferencí vyrovnanou dvojici. Za vedoucí dvojicí následují s odstupem komunisté.
Odhadovat současné vyhlídky Koalice není snadné – těsně po rozpadu Čtyřkoalice se částečně posílil podíl lidí, kteří uvedli US-DEU, jen zanedbatelný podíl jmenoval dvojblok, který ještě v té době neměl jméno. Poměrně velký podíl lidí ze setrvačnosti uvedl „Čtyřkoalice“ – zdá se, že se jejich podpora rozdělí mezi obě strany podobným dílem a zaměří se možná i novým směrem. Pokud bychom odhadovali sílu Koalice součtem všech dílčích voličských táborů bývalé Čtyřkoalice, byla by její podpora něco kolem 18%. Jistou podporu (KDU-ČSL+US-DEU+dvojblok) měla Koalice u necelých 12 % obyvatelstva.
Přibylo stoupenců malých stran, z nichž například Republikáni Miroslava Sládka (RMS) by měli šanci dosáhnout na hranici 1,5 %. Nové strany o sobě dávají vědět, zatím však slabě.
Ochota jít k příštím volbám do Poslanecké sněmovny se ani po krizi v Čtyřkoalici nemění. Účast ve volbách deklarují zhruba dvě třetiny voličů.
"Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny parlamentu konaly příští týden,
kterou stranu byste volil(a)?" (odpovědi na otevřenou otázku v procentech)
Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,dotázáno 1977 respondentů ve dnech 1. – 8. února 2002
Pramen: STEM, Trendy 1,2/2002
Pramen: STEM, Trendy 2/2002, k US přičleněni také lidé, kteří uváděli DEU nebo koalici KDU/US