Naše zjištění
16. 12. 2002

Stranické preference STEM – prosinec 2002

Dvě nejsilnější politické strany si opět vyměnily místa. Na počátku prosince, tedy před volebním kongresem ODS, byla těsně první ČSSD před ODS, rozdíly jsou ovšem minimální a mezi lidmi, kteří deklarovali svou účast ve volbách, vede s nepatrným náskokem ODS. Stranické  preference  STEM – prosinec 2002 Ve dnech 1.- 9.

Stranické  preference  STEM – prosinec 2002

Ve dnech 1.- 9. prosince 2002 provedl STEM výzkum na rozsáhlém souboru 1480 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

Dvě nejsilnější politické strany si opět vyměnily místa. Na počátku prosince, tedy před volebním kongresem ODS, byla těsně první ČSSD před ODS, rozdíly jsou ovšem minimální a mezi lidmi, kteří deklarovali svou účast ve volbách, vede již s nepatrným náskokem ODS.

Na dalších místech se nic nezměnilo – třetí je zhruba s 15 % stoupenců KSČM, pevné voličské jádro si udržuje KDU-ČSL, zatímco preference US-DEU se pohybují stále pod hranicí potřebnou pro zisk mandátů v Poslanecké sněmovně.

Z neparlamentních stran by byly schopny zopakovat svůj volební výsledek patrně Sdružení nezávislých kandidátů a také Strana zelených, zisky ostatních stran by pět měsíců po volbách byly velmi nízké.

Dlouhodobě se nemění ani deklarovaná ochota jít k příštím volbám do Poslanecké sněmovny. Současná (68 %) je zhruba stejná, jako byla před červnovými volbami.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?" 

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 1480 respondentů ve dnech 1. – 9. prosince 2002

Pozn.: jsou uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,5% hlasů

Pramen: STEM, Trendy 2001-2002, Koalice nyní = hlasy pro KDU-ČSL, US-DEU a Koalici dohromady

Pramen: STEM, Trendy 11/2002, 1332 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference