Naše zjištění
20. 11. 2002

Stranické preference STEM – listopad 2002

ODS vystřídala v čele preferencí sociální demokracii. ČSSD v porovnání s počátkem října více než 3 % hlasů ztratila a ODS naopak více než 4 % hlasů získala. Propad preferencí ČSSD nebyl provázen posílením KSČM, hlasy přibyly spíše středově orientovaným formacím (KDU-ČSL, Sdružení nezávislých kandidátů).

Stranické  preference  STEM – listopad 2002

Ve dnech 1.- 5. listopadu 2002 provedl STEM výzkum na rozsáhlém souboru 1332 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

Posílení ODS a oslabení pozic sociální demokracie – to jsou nejvýraznější charakteristiky na mapě politických stran. Současné preference dobře odrážejí výsledek komunálních voleb – úspěch pravice a různých seskupení nezávislých politiků.

ČSSD v porovnání s počátkem října více než 3 % hlasů ztratila a ODS naopak více než 4 % hlasů získala. Propad preferencí ČSSD nebyl provázen posílením KSČM, hlasy přibyly spíše středově orientovaným formacím (KDU-ČSL, Sdružení nezávislých kandidátů). Koalice jako jednotný subjekt se již prakticky vytratila z povědomí lidí, a zatímco KDU-ČSL si bez potíží uchovala své voliče, její koaliční partner, US/DEU, by se v současnosti velmi těžko potýkala s prahem pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Vedle Sdružení nezávislých kandidátů si trvale udržuje stabilní okruh sympatizantů Strana zelených, byť by zřejmě na mandáty do sněmovny nedosáhla.

Deklarovaná ochota jít k příštím volbám do Poslanecké sněmovny (71 %) je zhruba stejná, jako byla před červnovými volbami.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?" 

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 1332 respondentů ve dnech 1. – 5. listopadu 2002

Pozn.: jsou uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,5% hlasů

Pramen: STEM, Trendy 2001-2002, Koalice nyní = hlasy pro KDU-ČSL, US-DEU a Koalici dohromady

Pramen: STEM, Trendy 11/2002, 1332 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference