Naše zjištění
21. 1. 2003

Stranické preference STEM – leden 2003

Podle výsledků výzkumu ze začátku ledna se na dvou prvních místech řebříčku preferencí opět vystřídalo pořadí, což nic nemění na tom, že ODS a ČSSD disponují v současnosti zhruba stejně početným okruhem příznivců. Mezi lidmi, kteří by se podle vlastních slov zúčastnili voleb, má však více stoupenců ODS než ČSSD. Stranické preference STEM – leden 2003 Ve dnech 2.- 7.

Stranické preference STEM – leden 2003

Ve dnech 2.- 7. ledna 2003 provedl STEM výzkum na rozsáhlém souboru 1363 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

Podle výsledků výzkumu ze začátku ledna se na dvou prvních místech řebříčku preferencí opět vystřídalo pořadí, což nic nemění na tom, že ODS a ČSSD disponují v současnosti zhruba stejně početným okruhem příznivců. Mezi lidmi, kteří by se podle vlastních slov zúčastnili voleb, má však více stoupenců ODS než ČSSD.

V lednovém průzkumu se výrazně zvýšil podíl nerozhodnutých občanů i těch, kteří rozhodně nechtějí volit nějakou stranu. Preference většiny stran se proto v souboru všech voličů snížily. Postihlo to KSČM a zejména strany bývalé Koalice, z nichž US-DEU se svým ziskem již zařadila do sousedství „malých“ stran – SNK a Strany zelených.

Ochota jít k příštím parlamentním volbám se na počátku ledna poněkud snížila. Volit by šlo zhruba 65 % oprávněných voličů.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?" 

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 1363 respondentů ve dnech 2. – 7. ledna 2003

Pozn.: jsou uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,5% hlasů

Pramen: STEM, Trendy 2001-2003, Koalice nyní = hlasy pro KDU-ČSL, US-DEU a Koalici dohromady

 Pramen: STEM, Trendy 1/2003, 1363 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
politické strany