Naše zjištění
23. 5. 2003

Stranické preference STEM – květen 2003

Pořadí v žebříčku preferencí zůstalo stejné jako v minulých měsících. První je ODS s výrazným náskokem před ČSSD, kterou s menším odstupem následuje KSČM. V porovnání s výzkumem v dubnu však došlo k určitému snížení preferencí u jmenovaných stran, což je především podmíněno výrazným nárůstem podílu lidí, kteří nejsou rozhodnuti, kterou stranu či hnutí by volili.

Stranické preference stem – květen 2003

Ve dnech 3.-12. května 2003 provedl STEM výzkum na rozsáhlém souboru 1283 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

Pořadí v žebříčku preferencí zůstalo stejné jako v minulých měsících. První je ODS s výrazným náskokem před ČSSD, kterou s menším odstupem následuje KSČM. V porovnání s výzkumem v dubnu však došlo k určitému snížení preferencí u jmenovaných stran, což je především podmíněno výrazným nárůstem podílu lidí, kteří nejsou rozhodnuti, kterou stranu či hnutí by volili.

Uvedený pokles preferencí se netýká čtvrté v pořadí KDU-ČSL a páté v pořadí US-DEU. KDU-ČSL svou pozici naopak posílila, zatímco US-DEU preferuje stále stejně nízký podíl občanů.

Ochota zúčastnit se voleb do Poslanecké sněmovny je dlouhodobě stabilní. Pokud by byly volby do parlamentu příští týden, volit by podle svých slov přišlo 69% voličů (duben: 68 %).

"Kdyby se volby do parlamentu konaly zítra, kterou stranu nebo hnutí
byste volil(a)?"

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 1283 respondentů ve dnech 3. – 12. května 2003

Pozn.: jsou uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,5% hlasů

Pramen: STEM, Trendy 2001-2003, Koalice nyní = hlasy pro KDU-ČSL, US-DEU a „Koalici“ dohromady

* V květnu 2003 se podíl nerozhodnutých zvýšil na dvojnásobek, což je patrné v poklesu preferencí u téměř všech politických stran.

Pramen: STEM, Trendy 5/2003

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
politická situace, politické strany