Naše zjištění
4. 3. 2002

Stranické preference STEM – březen 2002

Průzkum potvrdil základní změnu v rovnováze sil na politické scéně: Koalice ztratila kontakt se svými dvěma největšími konkurenty a propadá se na třetí pozici, kterou hájí již poměrně těsně před KSČM. Na první místo se prosadila ODS, jejíž náskok před sociální demokracií se ještě zvyšuje, jestliže vyloučíme ze souboru občany, kteří se voleb patrně nezúčastní.

Stranické preference STEM

– SITUACE VE  DRUHÉ  POLOVINĚ  BŘEZNA 2002

Ve dnech 15.- 24. března 2002 provedl STEM výzkum na rozsáhlém souboru 1696 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

V druhém březnovém průzkumu použil STEM svou standardní metodiku, tj. pokládal respondentům otevřenou otázku (bez použití karet).

Průzkum potvrdil základní změnu v rovnováze sil na politické scéně: Koalice ztratila kontakt se svými dvěma největšími konkurenty a propadá se na třetí pozici, kterou hájí již poměrně těsně před KSČM. Na první místo se prosadila ODS, jejíž náskok před sociální demokracií se ještě zvyšuje, jestliže vyloučíme ze souboru občany, kteří se voleb patrně nezúčastní.

Při použití otevřené otázky jsou výrazně nižší preference menších stran, nicméně finanční hranici 1,5 % by mohly překročit Strana zelených i Republikáni Miroslava Sládka. Šance ostatních stran na získání státní podpory je již výrazně nižší.

Deklarovaná ochota jít k příštím volbám do Poslanecké sněmovny je vysoká, dokonce se zdá, že mírně roste. Účast v červnových volbách přislíbilo zhruba 70 % voličů.

"Pokud byste šel(šla) volit, řekněte mi, prosím, kterou stranu byste volil(a)?" 

(odpovědi na otevřenou otázku v %)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr, dotázáno 1696 respondentů ve dnech 15. – 24. března 2002

Pozn.: ke Koalici bylo připočteno i 1,7% lidí, kteří jmenovali jako volenou stranu Čtyřkoalici,

uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,4% hlasů

Pramen: STEM  2000-2002, nezařazen průzkum z 1.-8.3.2002, který byl proveden jinou metodikou

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference