STEM – VOLEBNÍ PREFERENCE – LISTOPAD 2015
Listopadový výzkum provedený ještě před pařížským teroristickým útokem zračí oproti září ve větší míře nerozhodnost a váhání části voličů. Může se na tom podílet zostřená diskuse kolem uprchlíků a nepříliš zřetelná pozice hlavních stran. Částečně z toho těží pravicová opozice, zvláště ODS. Oslabili naopak komunisté. Hnutí ANO nadále vede žebříček preferencí nad ČSSD zhruba o čtyři procentní body. Ve volebním modelu koalice ztratila 12 mandátů, má však v modelu stále velmi silnou ústavní většinu 134 mandátů.
Citovaný výzkum STEM byl proveden v sérii TRENDY osobními rozhovory face-to-face s využitím kvótního výběru ve dnech 2. – 11. listopadu 2015 na reprezentativním souboru ČR. Dotázáno bylo 1109 osob starších 18 let. Na výzkumu pracovalo 169 tazatelů STEM (PAPI) a 110 tazatelů STEM/MARK (CAPI). Statistická chyba se pohybuje kolem ± 2 procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentních bodů. Výzkumná série TRENDY je hrazena výhradně z prostředků STEM a nezávisí na žádném zadavateli mimo STEM.
STRANICKÉ PREFERENCE
Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Preference pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.
„Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)
do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?“
(údaje za listopad 2015; otevřená otázka – bez použití karet s názvy stran)
POZOR: STRANICKÉ PREFERENCE NEVYJADŘUJÍ VOLEBNÍ VÝSLEDEK!