Naše zjištění
18. 11. 2009

Stranické preference – listopad 2009

Listopadové preference ukazují na problémy obou velkých stran. V době výročí sametové revoluce si relativně dobře vedou komunisté. Posílili lidovci a celkově roste podíl hlasů pro strany, které by nedosáhly na poslanecké mandáty. Data již několik měsíců ukazují, že sestavit funkční vládu při současném rozložení sil vůbec není snadné. TISKOVÁ ZPRÁVA STEM 18. 11.

TISKOVÁ ZPRÁVA STEM 18. 11. 2009

STEM – PREFERENCE  POLITICKÝCH  STRAN – LISTOPAD  2009

Listopadové preference ukazují na problémy obou velkých stran. V době výročí sametové revoluce si relativně dobře vedou komunisté. Posílili lidovci a celkově roste podíl hlasů pro strany, které by nedosáhly na poslanecké mandáty. Data již několik měsíců ukazují, že sestavit funkční vládu při současném rozložení sil vůbec není snadné.

Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 31. 10. – 9. 11. 2009 na souboru 1278 respondentů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem ± 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem ± 2,5 procentního bodu.

STRANICKÉ PREFERENCE

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"

(údaje za listopad 2009; otevřená otázka  – bez použití karet s názvy stran)

POZOR: STRANICKÉ PREFERENCE NEVYJADŘUJÍ VOLEBNÍ VÝSLEDEK !

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
preference, stranické preference