Naše zjištění
30. 11. 2004

Stranické preference – listopad 2004

Výsledky listopadového výzkumu, provedeného těsně po volbách do krajských zastupitelstev, potvrdily zvrat politických sympatií, na který ukázaly výsledky voleb. ODS výrazně v období kolem voleb posílila a sociální demokracie ztratila. Výsledek voleb tak odpovídá názorům celé populace naší republiky. Padá argument, že výsledek voleb vyjádřil jen názor úzké, politicky motivované skupiny obyvatel. STRANICKÉ PREFERENCE STEM – LISTOPAD  2004 Ve dnech 8.-15.

STRANICKÉ PREFERENCE STEM – LISTOPAD  2004

Ve dnech 8.-15. listopadu 2004 provedl STEM výzkum na rozsáhlém souboru 1685 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

Výsledky listopadového výzkumu, provedeného těsně po volbách do krajských zastupitelstev, potvrdily zvrat politických sympatií, na který ukázaly výsledky voleb. ODS výrazně v období kolem voleb posílila a sociální demokracie ztratila. Výsledek voleb tak odpovídá názorům celé populace naší republiky. Padá argument, že výsledek voleb vyjádřil jen názor úzké, politicky motivované skupiny obyvatel. Za pozornost stojí, že levice celkově oslabila, neboť ztráty ČSSD nebyly kompenzovány zisky na straně komunistů. KDU-ČSL dosáhla svého letos druhého nejlepšího výsledku.

Ochota zúčastnit se voleb do Poslanecké sněmovny zůstává v dlouhodobém srovnání relativně nízká – 60%. Subjektivně uváděná ochota volit je, jak známo, nadsazená: pokud bychom měli odhadovat skutečnou volební účast ve volbách do PS na základě předpokladu obdobného chování jako v roce 2002, byla by skutečná účast okolo 53%.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?" 

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 1685 respondentů ve dnech 8.-15.listopadu 2004

Pozn.: Jsou uvedeny všechny strany, které získaly alespoň 0,5% hlasů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
politická situace, politické strany, volební preference