TISKOVÁ ZPRÁVA STEM 19. 1. 2011
STEM – PREFERENCE POLITICKÝCH STRAN – LEDEN 2011
Volební preference na počátku nového roku vykazují značný stupeň nerozhodnosti. Výrazně narostl podíl lidí, kteří dnes nevědí, komu dát svůj hlas. V situaci nejistoty se stranám koalice příliš nedaří. Je to patrné zejména u TOP 09. Zdá se ale, že Věcem veřejným se podařilo zastavit pokles podpory, jenž u nich byl patrný v posledních měsících. ČSSD vede žebříček preferencí obdobně jako v prosinci, komunisté mírně posílili. V modelovém přepočtu na pravděpodobné voliče se hranici volitelnosti přiblížila opět KDU-ČSL. Model mandátů ukazuje, že vládní koalice by dnes většinu dohromady nedala.
Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 3. – 10. 1. 2011 na rozsáhlém souboru 1245 respondentů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem ± 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem ± 2,5 procentního bodu.
STRANICKÉ PREFERENCE
Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.
"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)
do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"
(údaje za leden 2011; otevřená otázka – bez použití karet s názvy stran)
POZOR: STRANICKÉ PREFERENCE NEVYJADŘUJÍ VOLEBNÍ VÝSLEDEK !
MODEL VOLEBNÍCH ZISKŮ
Hypotetické počty mandátů v lednu 2011
Stranické preference zobrazují relativní sílu politických stran k danému okamžiku výzkumu. Přeložit tato čísla do modelového volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference. Opírá se o dosažené výsledky v posledních volbách, částečně si všímá pevnosti rozhodnutí zúčastnit se voleb u stoupenců různých stran. V hrubých obrysech také odhaduje vlivy d’Hondtovy metodiky přepočítávání hlasů na mandáty, i když zcela přesně a spolehlivě nelze zachytit rozložení politických nálad v našich nejmenších krajích. Jde o odhad – odchylka zpravidla činí ± 2 mandáty.