Naše zjištění
5. 6. 2015

Stranické preference květen 2015

Na konci května by se do Poslanecké sněmovny dostalo 6 stran. Hnutí ANO vede žebříček preferencí, ale ztrácí. Snižuje se tak jeho odstup od druhé ČSSD. Nadále je patrna aktivizace příznivců KSČM. Březnové posílení TOP 09 se v květnu nepotvrdilo. Pokračuje pokles u hnutí Úsvit. O něco posilují malé strany.

STEM – VOLEBNÍ PREFERENCE – KVĚTEN 2015

Na konci května by se do Poslanecké sněmovny dostalo 6 stran. Hnutí ANO vede žebříček preferencí, ale ztrácí. Snižuje se tak jeho odstup od druhé ČSSD. Nadále je patrna aktivizace příznivců KSČM. Březnové posílení TOP 09 se v květnu nepotvrdilo. Pokračuje pokles u hnutí Úsvit. O něco posilují malé strany. Přesuny přízně se odehrávají především uvnitř vládní koalice: ta je stabilní a silná – získala by 139 mandátů.

Citovaný výzkum STEM byl proveden v sérii TRENDY osobními rozhovory face-to-face s využitím kvótního výběru ve dnech 19. – 29. května 2015 na reprezentativním souboru ČR. Dotázáno bylo 1065 osob starších 18 let. Na výzkumu pracovalo 201 tazatelů STEM (PAPI) a 130 tazatelů STEM/MARK (CAPI). Statistická chyba se pohybuje kolem ± 2 procentní body u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentních bodů.

Výzkumná série TRENDY je hrazena výhradně z prostředků STEM a nezávisí na žádném zadavateli mimo STEM.

STRANICKÉ PREFERENCE

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Preference pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"

(údaje za květen 2015; otevřená otázka – bez použití karet s názvy stran)

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
preference, stranické preference