STEM – VOLEBNÍ PREFERENCE – BŘEZEN 2015
Na konci března by se do Poslanecké sněmovny dostalo 6 stran. Data ukazují na stabilní postavení hnutí ANO na čele žebříčku preferencí. I ČSSD má ve stranických preferencích stabilní podporu, intenzita vazby ke straně a ochota zúčastnit se voleb je však u sociálních demokratů slabší. Data byla sbírána těsně před průjezdem amerického konvoje. Odpovídá tomu aktivizace stoupenců KSČM na jedné straně a stoupenců TOP 09 na straně druhé. Pokles zaznamenalo hnutí Úsvit. Vládní koalice v modelu ztratila oproti minulému výzkumu a získala by 138 mandátů.
Citovaný výzkum STEM byl proveden v sérii TRENDY osobními rozhovory face-to-face s využitím kvótního výběru ve dnech 17. – 27. března 2015 na reprezentativním souboru ČR. Dotázáno bylo 1089 osob starších 18 let. Na výzkumu pracovalo 201 tazatelů STEM (PAPI) a 137 tazatelů STEM/MARK (CAPI). Statistická chyba se pohybuje kolem ± 2 procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentních bodů. Výzkumná série TRENDY je hrazena výhradně z prostředků STEM a nezávisí na žádném zadavateli mimo STEM.
STRANICKÉ PREFERENCE
Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Preference pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.
"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)
do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?"
(údaje za březen 2015; otevřená otázka – bez použití karet s názvy stran)
POZOR: STRANICKÉ PREFERENCE NEVYJADŘUJÍ VOLEBNÍ VÝSLEDEK !