Naše zjištění
17. 3. 2006

Stranické preference

Volební preference v březnu naznačují váhavost a rozkolísanost voličů před nadcházejícími volbami. Oproti minulému měsíci narostl podíl lidí, kteří nejsou schopni uvést žádnou preferenci či dávají vyhýbavou odpověď. Rozpaky se promítají do oslabení pozice všech velkých politických stran. Rostoucí podíl lidí v této situaci zvažuje volbu Strany zelených. STRANICKÉ PREFERENCE  STEM – BŘEZEN 2006 Ve dnech 1. 3.– 8. 3.

STRANICKÉ PREFERENCE  STEM – BŘEZEN 2006

Ve dnech 1. 3.– 8. 3. 2006 provedl STEM výzkum na velmi rozsáhlém souboru 1699 občanů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.

Volební preference v březnu naznačují váhavost a rozkolísanost voličů před nadcházejícími volbami. Oproti minulému měsíci narostl podíl lidí, kteří nejsou schopni uvést žádnou preferenci či dávají vyhýbavou odpověď. Rozpaky se promítají do oslabení pozice všech velkých politických stran. Rostoucí podíl lidí v této situaci zvažuje volbu Strany zelených.

Na pořadí stran se oproti minulému měsíci nic nemění. Vede ODS, následuje ČSSD a s větším odstupem KSČM. Strana zelených se dostala na čtvrté místo, následuje KDU-ČSL. Žádná další strana zatím nemá šanci přiblížit se pětiprocentnímu prahu volitelnosti do PSP.

Jasné ANO ohledně účasti ve volbách vyslovilo 53% respondentů, jasné NE řeklo 15% občanů a 32% není dosud rozhodnuto.

"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a)

do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?" 

(otevřená otázka bez použití karet)

Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let, kvótní výběr,

dotázáno 1699 respondentů ve dnech 1.–8. 3. 2006

Data ukazují, že volební účast stoupenců Strany zelených je nejistá, také vztah stoupenců SZ k vlastní straně je většinou slabý. Oproti tomu se ukazuje, že u ODS a KSČM je podpora voličů poměrně pevná. Oproti minulosti se zvýšila i u ČSSD.

Předpokládaná účast ve volbách

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Stranické preference
preference, stranické preference