Naše zjištění
26. 4. 2002

Stoupenci ODS a KSČM obhajují v politice spíše rázná řešení

Tři pětiny občanů uvádějí, že mají pevné politické přesvědčení a jen o několik procent méně lidí o sobě říká, že obhajují v politice radikální stanoviska a rázná řešení. Blížící se volby do Poslanecké sněmovny politickou pevnost a odhodlání rázně rozhodovat politické problémy zřetelně posilují.

Informace z výzkumu Trendy 4/2002

Stoupenci ODS a KSČM obhajují v politice spíše rázná řešení

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-8. dubna 2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 2103 občanů.

Jací jsou naši voliči? Myslí si o sobě, že jsou spíše konzervativního založení? Mají pevné politické přesvědčení? Myslí si, že razance a energická řešení patří do politiky? Sedm let již STEM pokládá lidem tyto otázky a zjišťuje, že český volič se v těchto názorech v podstatě nemění.

Tři pětiny občanů uvádějí, že mají pevné politické přesvědčení a jen o několik procent méně lidí o sobě říká, že obhajují v politice radikální stanoviska a rázná řešení. Blížící se volby do Poslanecké sněmovny politickou pevnost a odhodlání rázně rozhodovat politické problémy zřetelně posilují. Jde však zřejmě o mírný výkyv, který po skončení volební kampaně a vytvoření nové vlády opět odezní.

Pevným politickým přesvědčením jsou vybaveni a energicky jsou připraveni řešit politické spory zejména stoupenci těch stran, které se nacházejí na okrajích politického spektra, tedy sympatizanti ODS a KSČM, mírnějším postupům dávají spíše přednost voliči stran bližších politickému středu. Výrazně nejslabší mají ovšem politické přesvědčení lidé, kteří jsou nerozhodní a váhají, komu dají v červnových volbách svůj hlas.

Zjistit „konzervativní založení“ občanů jednoduchou otázkou není snadné. Slovo „konzervativní“  je chápáno spíše ve významu „tradiční“, případně i s mírně pejorativním nádechem „zastaralý, překonaný“. Napovídá tomu zjištění, že nejméně se ke konzervativnímu založení hlásí mladí lidé a stoupenci pravicových stran. Rozložení odpovědí (minimální podíl jednoznačných odpovědí a naprostá převaha variant „spíše ano“ a „spíše ne“) však naznačuje, že lidé této charakteristice příliš nerozumí.

Pramen: STEM, Trendy 1995-2002

Pramen: STEM, Trendy 1995-2002

Pramen: STEM, Trendy 1995-2002

 Pramen: STEM, Trendy 4/2002

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
politická orientace, politické strany