Stanislav Gross sice ztrácí, ale stále je nejpopulárnějším politikem

Informace z výzkumu STEM Trendy 7/2004

POPULARITA POLITIKŮ:

Stanislav Gross sice ztrácí,

ale stále je nejpopulárnějším politikem

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 1.- 10. července 2004. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1693 respondentů.

Jak ukazuje výzkum provedený bezprostředně po oznámení rezignace premiéra a demise vlády, nejjasnějšími stálicemi na našem politickém nebi zůstávají Stanislav Gross a Petra Buzková.[1] Z hlediska dlouhodobého vývoje však jejich svit pohasíná. Žádní jiní politici ovšem zatím jejich popularity nedosahují. Příznivé hodnocení nejoblíbenějších osobností opozice – Mirka Topolánka a Jana Zahradila – nedosahuje ani padesáti procent.

Pramen: STEM, Trendy 7/2004


Z hlediska četnosti příznivých hodnocení si v červencových výsledcích ve srovnání s květnovým šetřením 2004 řada politiků, zejména z popředí žebříčku popularity, pohoršila. Týká se to celé první šestice, kam kromě již uvedených Stanislava Grosse, Petry Buzkové, Mirka Topolánka a Jana Zahradila patří ještě Pavel Dostál a Pavel Bém. Zhoršilo se i hodnocení Petra Nečase, Miroslava Kostelky, Vladimíra Mlynáře a Karla Čermáka.

Vyrovnané hodnocení v posledních měsících vykazují čelné osobnosti KDU-ČSL Miroslav Kalousek, Cyril Svoboda, Libor Ambrozek, Jan Kasal a Milan Šimonovský. Totéž se týká i členů vlády za ČSSD a US-DEU Bohuslava Sobotky, Zdeňka Škromacha, Pavla Němce, Jaroslava Palase, Milana Urbana a Petra Mareše. Od května se nezměnilo ani hodnocení brněnského primátora Petra Duchoně. Jako setrvalá se jeví popularita Miroslava Grebeníčka. Rezignace na stranickou i vládní funkci zastavila pád popularity Vladimíra Špidly.

Jediným politikem, jehož hodnocení se v červenci ve srovnání s květnem zlepšilo, je dosavadní ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Údaje tak svědčí o nadějném „rozjezdu“, jehož pokračování v nové vládě je nejisté.

Postavení na žebříčku popularity je do značné míry výsledkem známosti určitého politika ve veřejnosti. Pokud politik není příliš známý, jeho šance na celkově dobré umístění je poměrně malá. Nejméně známým ze sledovaných politiků je Petr Duchoň, kterého nezná více než polovina obyvatel. Bývalého ministra spravedlnosti Karla Čermáka a ministra obrany Miroslava Kostelku neznají dvě pětiny lidí, třetina nezná ministry Němce, Urbana, Palase a Šimonovského a místopředsedu ODS Bendla a přibližně čtvrtina lidí nezná ministra Ambrozka, primátora Béma a místopředsedu ODS Nečase.

Podívejme se také na odvrácenou stranu žebříčku popularity, na podíl lidí, kteří mají na konkrétní politiky „zcela nepříznivý“ názor. Nejvíce antipatií lidé v červenci 2004 pociťovali vůči M. Grebeníčkovi (41 %), V. Špidlovi (35 %), Z. Škromachovi (29 %), P. Marešovi (28 %) a C. Svobodovi (24%).

Následující tabulka přináší v klasickém žebříčku přehled o dlouhodobém vývoji popularity jednotlivých politiků.



[1] Do výzkumu nebyl zařazen Pavel Telička, který  je nyní zkoumán z hlediska míry důvěry v reprezentanty našich nejvyšších institucí.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text