Naše zjištění
22. 12. 2009

Spokojenost s politickou situací a hodnocení práce vlády, parlamentu a prezidenta republiky

V posledním měsíci roku se spokojenost s vnitropolitickou situací zvýšila o 11 procentních bodů. Také spokojenost s prací prezidenta, vlády i parlamentu oproti minulým měsícům vzrostla. Práci prezidenta hodnotí kladně 66 % lidí, s prací vlády jsou spokojeny necelé dvě třetiny lidí (64 %) a polepšil si rovněž parlament, jehož činnost kladně ocenily necelé dvě pětiny občanů (37 %).

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 12/2009

VYDÁNO DNE 22.12.2009

KONCEM ROKU SPOKOJENOST OBČANŮ S POLITICKOU SITUACÍ VZROSTLA. POLEPŠILA SI TAKÉ VLÁDA, PREZIDENT I PARLAMENT.

V posledním měsíci roku se spokojenost s vnitropolitickou situací zvýšila o 11 procentních bodů. Také spokojenost s prací prezidenta, vlády i parlamentu oproti minulým měsícům vzrostla. Práci prezidenta hodnotí kladně 66 % lidí, s prací vlády jsou spokojeny necelé dvě třetiny lidí (64 %) a polepšil si rovněž parlament, jehož činnost kladně ocenily necelé dvě pětiny občanů (37 %). Vláda, prezident i parlament tak dosáhly nejlepšího hodnocení své práce od začátku roku 2009.

Citovaný výzkum STEM byl proveden metodou kvótního výběru ve dnech 1.–9. 12. 2009 na souboru 1260 respondentů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem ± 2,5 procentního bodu.

Přestože je spokojenost s politikou stále podstatně nižší než spokojenost s prací prezidenta, vlády i parlamentu, ve srovnání s uplynulými měsíci výrazně vzrostla (o 11 procentních bodů). I přes toto zvýšení je většina občanů se současnou politickou situací v naší zemi stále nespokojena (vyjádřilo se tak 76 % lidí). Mezi čtvrtinu těch, kteří vnímají vnitropolitickou situaci pozitivně, se řadí zejména mladá generace (lidé ve věku 18-29 let), lidé vysokoškolsky vzdělaní a lidé deklarující dobré materiální zajištění. S vnitropolitickou situací jsou nejvíce spokojeni stoupenci ODS (40 %) a třetinovou spokojenost jsme zaznamenali rovněž mezi příznivci TOP 09. Výrazně menší spokojenost vyvolává politická situace v naší zemi mezi lidmi, kteří sympatizují s ČSSD a KDU-ČSL (v obou případech 19 %), a nejmenší spokojenost vyjadřují jako vždy příznivci KSČM (pouze 11 %).

Pramen: STEM, Trendy 12/2009, 1260 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
politická situace, spokojenost