Naše zjištění
13. 12. 2010

Současná vládní koalice se voličům jeví jako jediná reálně možná i půl roku po volbách

ČSSD má nejširší koaliční potenciál, ale její stoupenci nevidí žádného jasného partnera pro případnou koalici na vládní úrovni. Proti ní stojí poměrně pevné uskupení ODS a TOP 09, kde v obou případech za vhodného koaličního partnera označuje druhou stranu převážná většina jejich příznivců. U všech třech výše uvedených stran zaznamenáváme meziměsíční nárůst koaličního potenciálu, obdobně je tomu i u nyní neparlamentní KDU-ČSL.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2010

VYDÁNO DNE 13.12.2010

SOUČASNÁ VLÁDNÍ KOALICE SE VOLIČŮM JEVÍ JAKO JEDINÁ REÁLNĚ MOŽNÁ I PŮL ROKU PO VOLBÁCH

ČSSD má nejširší koaliční potenciál, ale její stoupenci nevidí žádného jasného partnera pro případnou koalici na vládní úrovni. Proti ní stojí poměrně pevné uskupení ODS a TOP 09, kde v obou případech za vhodného koaličního partnera označuje druhou stranu převážná většina jejich příznivců. U všech třech výše uvedených stran zaznamenáváme meziměsíční nárůst koaličního potenciálu, obdobně je tomu i u nyní neparlamentní KDU-ČSL.

Naopak pokles koaličního potenciálu je patrný u vládních Věcí veřejných a opoziční KSČM, klesá i přijatelnost pro případné koalice u neparlamentních Suverenity a SPOZ.

Případná koalice ČSSD a ODS na vládní úrovni je pro naprostou většinu příznivců obou stran nepřijatelná.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 8. 11. 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1255 respondentů.

V průzkumech, které STEM provedl letos v říjnu a v listopadu, byla respondentům položena hypotetická nabídka, aby sestavovali vládní koalici. Měli možnost uvést, které strany by rádi viděli ve vládní koalici za předpokladu, že by v příštích parlamentních volbách nezískala žádná ze stran absolutní většinu. Respondentům bylo jmenovitě nabídnuto devět nejsilnějších stran z letošních parlamentních voleb a mohli uvést nejvýše tři strany.

První z grafů ukazuje „koaliční potenciál stran“ – tedy to, jak velký podíl lidí uvedl jednotlivé strany ve svém „koaličním výběru“.

Nejširší koaliční potenciál má v současnosti sociální demokracie, s odstupem následují ODS a TOP 09. Odstup dalších stran je už výrazný.

Porovnáme-li data za říjen a listopad, jsou patrné stejné trendy obdobně jako ve vývoji stranických preferencí. Rozšiřuje se okruh lidí, kteří by v případné budoucí vládní koalici rádi viděli ČSSD, nebo ODS a TOP 09, naopak oslabila se pozice Věcí veřejných a KSČM.

Ze stran, které v červnových volbách do poslanecké sněmovny neuspěly a nezískaly mandáty, úspěch v komunálních volbách pozvedl KDU-ČSL, okruh potenciálních stoupenců si vcelku udržuje Strana zelených, naopak postupně se z povědomí lidí vytrácejí Suverenita a Strana práv občanů – Zemanovci.

„Pokud by žádná z politických stran nezískala ve volbách do Poslanecké sněmovny absolutní většinu a vládu by tvořila koalice více stran, které strany byste rád(a) viděl(a) ve vládní koalici? Uveďte, prosím, nejvýše tři strany.“

(u každé ze stran je uveden podíl lidí, kteří stranu ve svém výběru jmenovali)

 

Pramen: STEM, Trendy 10, 11/2010, 1244, 1255 respondentů starších 18 let

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
koalice, vláda