Naše zjištění
27. 10. 2000

S jakými pocity sledují lidé vývoj v ČR?

Od konce roku 1999 nastal v očekáváních lidí až neuvěřitelný obrat. Lidí, kteří očekávají příštích 12 měsíců s nadějí, je více než těch, kteří očekávají příští rok s obavami. Tak optimisticky se lidé u nás necítili od roku 1996. Na příznivých pocitech našich občanů se patrně podílejí dva faktory: příliv příznivých či alespoň neutrálních zpráv z ekonomiky i politiky a blížící se volby.

T r e n d y   1 0 / 2 0 0 0

S jakými pocity sledují lidé vývoj v ČR?

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 4.-9. října 2000. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1942 občanů.

Závěr z grafu zachycující vývoj názorů našich občanů na to, zda se situace u nás vyvíjí správným či nesprávným směrem, a z druhého grafu, na němž je znázorněno, s jakými pocity očekávali lidé v posledních pěti letech nadcházející rok, je jednoznačný. Tak optimisticky se lidé u nás necítili od předkrizových let. Nejméně od roku 1996. Neméně pozoruhodné je i to, že se mění i „obsah“ pocitů. Lidé, kteří se nyní dívají do příštích 12 měsíců s nadějemi, mají mnohem lepší mínění o směřování České republiky, než měli ti, kteří očekávali s nadějemi příštích 12 měsíců před rokem.

Obrat je, zvláště v porovnání s „černým“ říjnem 1999, až neuvěřitelný. Podrobnější data, která analyzují názory a pocity stoupenců nejsilnějších politických stran, nabízejí alespoň částečné vysvětlení. Na příznivých pocitech našich občanů se patrně podílejí dva faktory: příliv příznivých či alespoň neutrálních zpráv z ekonomiky i politiky a blížící se volby. Zprávy z ekonomiky nevypovídají sice o jednoznačném obratu a silné konjunktuře, ale v porovnání s předchozím obdobím jsou podstatně příznivější. Dobře jsou hodnoceny i poslední politické kroky české diplomacie a vlády. Jako pořadatelé jsme zvládli zasedání MMF a Světové banky, vláda hájí „české zájmy“ proti Rakousku, pokračuje sbližování naší legislativy s Evropskou unií, vláda je personálně obměněna a její pád nehrozí.

Také od nadcházejících voleb většina politických stran očekává úspěch. Sociální demokraté věří, že se naplňují předpovědi premiéra Zemana a ČSSD nastupuje po „U-křivce“ cestu vzhůru, stoupenci ODS spoléhají na opoziční smlouvu a její další dodatky jako na dostatečnou pojistku, že udrží situaci pod kontrolou a obhájí své v současnosti vedoucí postavení v žebříčku preferencí i ve volbách, a příznivci čtyřkoalice doufají, že doplňovací senátní volby a první volby do krajských zastupitelstev budou znamenat obrat od opoziční smlouvy k novému poměru sil. Jen stoupenci KSČM nemají vůbec důvod, proč by měli měnit své skeptické názory. Nespokojenost lidí slábne, vládní ČSSD prosazuje pro ně nepřijatelnou prozápadní politiku a jiný spojenec na politické scéně není na obzoru.

 

Pramen: STEM, Trendy 1996-2000

Pramen: STEM, Trendy 1996-2000

Pramen: STEM, Trendy 10/1999

Pramen: STEM, Trendy 10/2000

Pramen: STEM, Trendy 10/1999

Pramen: STEM, Trendy 10/2000

Pramen: STEM, Trendy 10/1999

Pramen: STEM, Trendy 10/2000

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
očekávání příštího roku, vývoj společnosti