Naše zjištění
1. 12. 2003

Rozpačité mezidobí na české politické scéně

Dlouhodobě nejpopulárnější politik Stanislav Gross ztratil během prázdnin značně na své veřejné přízni a pokles jeho popularity pokračuje i nadále. Také dlouhodobě druhá nejpopulárnější Petra Buzková ztratila v minulých měsících na popularitě a v současnosti se jí nepodařilo na popularitě získat. Obraz „unavené“ ČSSD posiluje také pokračující pokles popularity Vladimíra Špidly, který nyní v našem žebříčku zaujímá až dvanácté místo.

Informace z výzkumu Trendy 11/2003

POPULARITA POLITIKŮ:

Rozpačité mezidobí na české politické scéně

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 3.- 11. listopadu 2003. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl velice rozsáhlý soubor 2232 respondentů.

Dlouhodobě nejpopulárnější politik Stanislav Gross ztratil během prázdnin značně na své veřejné přízni a pokles jeho popularity pokračuje i nadále. Také dlouhodobě druhá nejpopulárnější Petra Buzková  ztratila v minulých měsících na popularitě a v současnosti se jí nepodařilo na popularitě získat. Obraz „unavené“ ČSSD posiluje také pokračující pokles popularity Vladimíra Špidly, který nyní v našem žebříčku zaujímá až dvanácté místo. Stabilní oporou ČSSD zůstává Pavel Dostál. Zdá se, že jisté naděje může ČSSD vkládat do ministra financí B. Sobotky. Oproti tomu naprostý propad utrpěla ministryně zdravotnictví M. Součková, značný neúspěch je patrný také u Z. Škromacha.

Rozpačitě působí na veřejnost nejen vedoucí osobnosti ČSSD, ale také vedoucí osobnosti v současnosti nejsilnější strany – ODS. Mirek Topolánek zůstává sice nejpopulárnější osobností mezi předsedy všech politických stran, jeho popularita však postupně klesá. Přes vysoké preference ODS se v současné době nedaří místopředsedům ODS výrazněji zaujmout veřejnost: platí to
o P. Nečasovi, J. Zahradilovi a M. Němcové. Dílčí zlepšení vykazuje z místopředsedů ODS pouze Petr Bendl.

Výzkum se konal v době sjezdu KDU-ČSL, není proto do něj ještě zahrnut nový předseda M. Kalousek. Data nicméně ukazují pokles popularity
u C. Svobody a nenaplněná očekávání u L. Ambrozka. Jan Kasal navázal na obvyklou míru své popularity v minulosti a v současné době se nachází v první čtvrtině žebříčku.

Komunisté vykazují stabilní pozici a kladně je hodnotí čtvrtina naší veřejnosti.

Hodnocení představitelů US-DEU je slabé a v zásadě odpovídá jejich preferencím.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
hodnocení politiků, popularita