Naše zjištění
14. 11. 2013

Rozhodování voličů o hlasování ve volbách

Zhruba čtvrtina lidí se definitivně rozhodla, že se zúčastní voleb, až v posledním týdnu před volbami nebo přímo v den voleb. A ještě víc, třetina voličů, se definitivně rozhodla, komu dá hlas, v posledním týdnu nebo v den voleb.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2013

VYDÁNO DNE 14. 11. 2013

TŘETINA LIDÍ SE ROZHODLA, KOMU DÁ HLAS, AŽ NA POSLEDNÍ CHVÍLI. V POSLEDNÍM TÝDNU PŘED VOLBAMI BODOVALY PŘEDEVŠÍM NOVÉ STRANY.

Zhruba čtvrtina lidí se definitivně rozhodla, že se zúčastní voleb, až v posledním týdnu před volbami nebo přímo v den voleb. A ještě víc, třetina voličů, se definitivně rozhodla, komu dá hlas, v posledním týdnu nebo v den voleb. Povolební listopadový průzkum přesvědčivě ukazuje, jak se v posledním měsíci a hlavně pak v posledním týdnu před volbami dařilo získávat voliče především nováčkům na politické scéně: hnutí ANO a Úsvitu přímé demokracie. Potvrdilo se, že „pevné“ politické strany s tradičním silným jádrem voličů jsou KSČM a KDU-ČSL. Na pevném jádru skončily také ČSSD i ODS – nepodařilo se jim přitáhnout na samém konci kampaně přelétavé a váhající voliče.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 29. 10. – 5. 11. 2013. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal velmi rozsáhlý soubor 1063 respondentů.

Je pravidlem, že v každých volbách se určitá část lidí rozhoduje až „na poslední chvíli“, jestli vůbec volit půjde, a o něco větší podíl lidí také do posledních dní váhá, komu dá hlas. V letošních předčasných volbách se tak zvaně na poslední chvíli o své účasti rozhodla bezmála čtvrtina voličů (17 % v posledním týdnu před volbami a dalších 6 % až v den voleb). Ostatní voliči byli o své účasti rozhodnuti měsíc před volbami či déle.

"Kdy jste se definitivně rozhodl(a), že se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny účastníte?"

Pramen: STEM, Trendy 6/2010 a 11/2013 (625 respondentů se voleb účastnilo)

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
rozhodování voličů, účast, volby