Naše zjištění
22. 6. 2011

Problematika důvěry k současným odborům

V době bezprostředně před stávkou v dopravě odborům projevovalo důvěru 50 % občanů. Jedná se o nejvyšší míru důvěry od roku 1997. Jednoznačnou důvěru však projevuje desetina populace. Důvěra v odbory je výrazně ovlivněna politickou orientací a stranickými preferencemi: častěji jim věří stoupenci ČSSD a KSČM, zřetelně nižší je důvěra v odbory u příznivců ODS a TOP 09. Důvěru předsedovi ČMKOS J.

TISKOVÁ INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 06/2011
VYDÁNO DNE 22. 6. 2011

 

ODBORŮM DŮVĚŘUJE KAŽDÝ DRUHÝ ČECH.

 

V době bezprostředně před stávkou v dopravě odborům projevovalo důvěru 50 % občanů. Jedná se o nejvyšší míru důvěry od roku 1997. Jednoznačnou důvěru však projevuje desetina populace. Důvěra v odbory je výrazně ovlivněna politickou orientací a stranickými preferencemi: častěji jim věří stoupenci ČSSD a KSČM, zřetelně nižší je důvěra v odbory u příznivců ODS a TOP 09. Důvěru předsedovi ČMKOS J. Zavadilovi vyjadřovala necelá polovina (46 %) občanů. Mírná většina občanů (56 %) pochybuje o nadstranickosti odborů, častěji jsou to sympatizanti pravicových stran.

 

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 2. – 10. 6. 2011. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1244 respondentů.

 

Společnost STEM dlouhodobě sleduje, jak česká populace důvěřuje různým institucím, mezi nimi i odborům. Nejčerstvější výsledky ukazují, že důvěru v současné odbory měla v době bezprostředně před stávkou dne 16. 6. 2011 polovina občanů – 50 %. Současně je patrné, že převážná většina obyvatel – celkem 74 % – nezastává z hlediska důvěry v odbory jednoznačné stanovisko (odpovědi „spíše ano“ a „spíše ne“).

Pramen: STEM, Trendy 06/2011, 1244 respondentů

 


Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Instituce
důvěra, odbory