Naše zjištění
28. 11. 2011

Přiměřenost výše důchodů v ČR.

Důchody hodnotí jakou přiměřené pro staré lidi jen asi čtvrtina občanů, mezi samotnými důchodci je to pouze 13 %. Podobně čtvrtina populace se domnívá, že současný systém důchodového zabezpečení umožňuje strávit důstojné stáří (z důchodců 15 %). O něco více než třetina občanů má za to, že důchody alespoň stačí na pokrytí základních životních potřeb důchodců (mezi důchodci 25 %).

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2011

VYDÁNO DNE 28. 11. 2011

VĚTŠINA OBČANŮ POVAŽUJE VÝŠI DŮCHODŮ ZA NEDOSTATEČNOU

Důchody hodnotí jako přiměřené pro staré lidi jen asi čtvrtina občanů, mezi samotnými důchodci je to pouze 13 %. Podobně čtvrtina populace se domnívá, že současný systém důchodového zabezpečení umožňuje strávit důstojné stáří (z důchodců 16 %). O něco více než třetina občanů má za to, že důchody alespoň stačí na pokrytí základních životních potřeb důchodců (mezi důchodci 25 %).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 31. října až 7. listopadu 2011. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor 1257 respondentů.

Současnou úroveň důchodů považuje většina lidí za nepřiměřenou. Jako „přiměřené“ je hodnotí asi čtvrtina (26 %) lidí. Mezi důchodci je hodnocení ještě kritičtější, za přiměřené je označuje 13 % z nich.

„Myslíte si, že důchody pro staré lidi jsou dnes v České republice přiměřené?"

Pramen: STEM, Trendy 11/2011, 1257 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Sociální politika
důchodci, sociální jistoty