Naše zjištění
28. 3. 2013

Prezidenti

Těsně před inaugurací nového prezidenta se Václav Klaus těšil důvěře čtvrtiny občanů, zatímco jeho nástupci Miloši Zemanovi projevoval důvěru dvojnásobný podíl obyvatelstva. Názor, že M. Zeman bude lepším prezidentem než jeho předchůdce, sdílí 55 % občanů. Přímé prezidentské volby neměly výraznější vliv na vývoj názorů na pravomocí prezidenta republiky.

Tisková informace z výzkumu STEM Trendy 3/2013

Vydáno dne 27. 3. 2013

MÍRNÁ VĚTŠINA OBYVATELSTVA SI MYSLÍ, ŽE ZEMAN BUDE LEPŠÍM PREZIDENTEM NEŽ KLAUS

Těsně před inaugurací nového prezidenta se Václav Klaus těšil důvěře čtvrtiny občanů, zatímco jeho nástupci Miloši Zemanovi projevoval důvěru dvojnásobný podíl obyvatelstva. Názor, že M. Zeman bude lepším prezidentem než jeho předchůdce, sdílí 55 % občanů. Přímé prezidentské volby neměly výraznější vliv na vývoj názorů na pravomocí prezidenta republiky. Pro alespoň částečné zvýšení prezidentských pravomocí je stejně jako před rokem méně než polovina (44 %) občanů.

 

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 28. února až 8. března 2013. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl rozsáhlý soubor 1091  respondentů.

Dotazování probíhalo v období bezprostředně před inaugurací nového prezidenta republiky. V té době ještě stávající prezident Václav Klaus se těšil důvěře jen čtvrtiny občanů, což bylo ještě o trochu méně než v předchozích dvou měsících, kdy už tento ukazatel klesal (v lednu 2013 31 %, v únoru 28 %). Okruh těch, kteří projevovali důvěru v nastupujícího prezidenta Miloše Zemana, je dvojnásobně velký, činil 50 %. Jde o číslo, které je přitom poněkud nižší, než byla počáteční důvěra v tehdy nově zvoleného Václava Klause (59 % v dubnu 2003). Současně se jedná prakticky o stejnou míru důvěry, kterou měl Zeman v září 1998, krátce po svém nástupu do funkce předsedy vlády (tehdy STEM naměřil 48 %).

„Máte důvěru v:“ (%)

 

Pramen: STEM, Trendy 3/2013, 1091 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
důvěra, názor veřejnosti, prezident