Naše zjištění
14. 5. 2003

Přesuny voličské přízně

Vývoj volebních preferencí ukazuje dlouhodobý odliv voličů ČSSD, naopak posilování ODS, stabilitu voličské přízně KSČM a pokračující pokles voličského zájmu o politické sdružení Koalice, přičemž oslabují i jeho členové KDU-ČSL a US-DEU.     Informace z výzkumu Trendy 4/2003 přesuny voličské přízně Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.-7. dubna 2003 na reprezentativním souboru 1392 obyvatel České republiky starších 18 let.

 

 

Informace z výzkumu Trendy 4/2003

přesuny voličské přízně

Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.-7. dubna 2003 na reprezentativním souboru 1392 obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.

Vývoj volebních preferencí ukazuje dlouhodobý odliv voličů ČSSD, naopak posilování ODS, stabilitu voličské přízně KSČM a pokračující pokles voličského zájmu o politické sdružení Koalice, přičemž oslabují i jeho členové KDU-ČSL a US-DEU.

S tímto vývojem stranických preferencí koresponduje i fluktuace voličské přízně. Necelý rok po volbách je patrné rozmělňování voličského jádra sociální demokracie – jen dvě třetiny loňských voličů ČSSD by dnes znova volily stejnou stranu. Přízeň zklamaných voličů ČSSD se přesunuje zčásti k ODS a KSČM, ale relativně největší část není rozhodnuta, které straně by dnes dala hlas. ČSSD je dnes na české politické scéně největším zdrojem volných, nezakotvených hlasů.

ODS a KSČM dokázaly udržet loajalitu kmenového jádra voličů – takřka všichni voliči ODS a KSČM z června 2002 by i dnes volili stejné strany. Obě strany také prokazují svou atraktivitu – čerpají fluktuující hlasy. ODS získává nové příznivce hlavně od ČSSD a také od Koalice, kdežto pro KSČM je zdrojem jen ČSSD.

Voličská podpora Koalice je dnes natolik slabá, že je obtížné popsat, komu by nyní dali hlas její loňští voliči. Je ale zřejmé, že Koalici by dnes volila jen mizivá část jejích starých voličů, většina by se vrátila k členským stranám
(US-DEU resp. KDU-ČSL).

Přesuny voličské přízně po volbách – hlavní směry odchodů

(Voliči z června 2002 by dnes volili …)

Voliči z roku 2002 … by dnes volili
ČSSD ODS KSČM Koalice KDU-ČSL US-DEU Neví
ČSSD 67 %   7 %   9 %   0 %   2 %   0 % 13 %
ODS   0 % 97 %   1 %   0 %   0 %   0 %   2 %
KSČM   1 %   0 % 97 %   0 %   0 %   1 %   1 %
Koalice   6 %   8 %   0 %   1 % 52 % 25 %   8 %

Pramen: STEM, Trendy 2003/4

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
politické strany, přesuny, volby