Naše zjištění
27. 9. 2002

Premiéra hodnotily po povodních kladně tři čtvrtiny lidí

Povodňová vlna pořádně zahýbala hodnocením politiků. Představitelé „silových“ resortů Stanislav Gross a Jaroslav Tvrdík spolu s premiérem Špidlou tvoří nyní elitní skupinu nejoblíbenějších politiků sociální demokracie i celé české scény, Petra Buzková ztratila a vedoucí skupinu opustila. Výrazně si polepšili i další ministři sociální demokracie (Rychetský, Dostál), zato hluboko propadl exministr a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan.

Informace z výzkumu Trendy 9/2002

Premiéra hodnotily po povodních kladně tři čtvrtiny lidí

Citovaný výzkum STEM byl proveden na rozsáhlém reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 2.-9. září  2002. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo celkem 1282 občanů.

Mimořádně vysoký kredit ministrů Grosse a Tvrdíka, skvělý nástup premiéra Špidly, výrazně lepší hodnocení ministrů Rychetského a Dostála, dobrá bilance předsedy dolní komory parlamentu Zaorálka i většiny nových členů kabinetu a naproti tomu ústup z nejvyšších příček žebříčku ministryně Buzkové a hluboký propad exministra Kavana – taková je bilance nejvýraznějších politiků sociální demokracie na počátku září, dva a půl měsíce po vítězství v červnových parlamentních volbách.

Příznivé hodnocení ministrům Grossovi a Tvrdíkovi vystavilo na počátku září přes 80 procent lidí. Premiér Špidla za nimi zaostává jen málo. S tak vysokým kreditem nastupoval z českých premiérů pouze Josef Tošovský – a v jeho případě se jednalo o „programově“ přechodnou vládu. Také vzestup popularity ministrů Rychetského a Dostála je nebývalý (oba tito zkušení politici a dlouholetí členové levicové vlády zaznamenali své historicky nejlepší výsledky vůbec). Dobrou startovní čáru nově sestaveného Špidlova týmu podtrhuje solidní hodnocení šéfa diplomacie Svobody i ministrů Rusnoka, Škromacha, Součkové, Mlynáře a Sobotky. Čtyři zbývající ministři z řad koaličních partnerů sociální demokracie (Palas, Němec, Mareš, Ambrozek) jsou na počátku svého funkčního období poměrně málo známi, zvláště mimo okruh voličů Koalice.

Na počátku září se zhoršilo hodnocení předsedy ODS Klause i bývalé předsedkyně US/DEU Marvanové a polepšil si naproti tomu vůdce komunistů Grebeníček, což můžeme interpretovat jako výraz rostoucí spokojenosti levicově orientovaných voličů. Vedle Klause si však polepšil místopředseda ODS Zahradil, jeden z potenciálních uchazečů na čelnou pozici v nejsilnější pravicové straně.

Mimořádně hlubokého poklesu popularity se dočkal bývalý senátor a ministr zahraničí a nyní předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Je to zřejmě reakce na podezření, která se s v souvislosti s jeho osobou opět objevila.

Žebříček popularity politických osobností

Žebříček naleznete z technických důvodů pouze v souboru ke stažení.

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Popularita politiků
hodnocení politiků, vláda