Naše zjištění
18. 12. 2012

Preference prezidentských kandidátů prosinec 2012

Aktuální průzkum STEM se uskutečnil začátkem prosince, tedy po vyřazení J. Bobošíkové, T. Okamury a V. Dlouhého z prezidentské volby ministerstvem vnitra, ale ještě před rozhodnutím Nejvyššího správního soudu o stížnostech těchto kandidátů na postup MV ČR. Výsledky prosincového výzkumu potvrzují Jana Fischera v postavení nejvíce preferovaného kandidáta, ovšem jeho náskok již není tak jednoznačný.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 12/2012

VYDÁNO DNE 18. 12. 2012

STEM – PREFERENCE PREZIDENTSKÝCH KANDIDÁTŮ

PROSINEC 2012

Aktuální průzkum STEM se uskutečnil začátkem prosince, tedy po vyřazení

J. Bobošíkové, T. Okamury a V. Dlouhého z prezidentské volby ministerstvem vnitra, ale ještě před rozhodnutím Nejvyššího správního soudu o stížnostech těchto kandidátů na postup MV ČR.

Výsledky prosincového výzkumu potvrzují Jana Fischera v postavení nejvíce preferovaného kandidáta, ovšem jeho náskok již není tak jednoznačný. Zlepšuje se pozice druhého v pořadí, Miloše Zemana, v nižší míře i třetího Jiřího Dienstbiera. Volební preference stranických kandidátů Přemysla Sobotky a Karla Schwarzenberga jsou vyrovnané (stejný podíl hlasů pro první kolo získal na začátku prosince i Tomio Okamura).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 7. prosince 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor

1074 respondentů.

1. VOLEBNÍ ÚČAST

Historicky první přímá volba prezidenta je očekávána stále s velkým zájmem veřejnosti. Průzkum z počátku prosince ukazuje, že účast v prezidentských volbách by mohla být na úrovni dvou třetin voličů. Od září míra zájmu o účast ve volbách jen velmi mírně kolísá

(od 64 % do 68 %). Pouze zhruba desetina dotázaných účast odmítá.

„Zúčastníte se přímých voleb prezidenta republiky?“

PRAMEN: STEM, TRENDY 2012/12, 1074 RESPONDENTŮ

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
kandidáti na prezidenta, preference