Naše zjištění
15. 11. 2012

Preference prezidentských kandidátů

Aktuální průzkum STEM se uskutečnil koncem října a začátkem listopadu, tedy ještě před konečným termínem (6. 11.) pro podání kandidátních listin pro volbu prezidenta. Velká většina české veřejnosti vyjadřuje zájem zúčastnit se volby prezidenta republiky, postupem času se tento zájem mírně zvyšuje. Výzkum potvrdil favorizované postavení Jana Fischera, které od října ještě mírně posílilo.

INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/2012

VYDÁNO DNE 15. 11. 2012

 

STEM – PREFERENCE PREZIDENTSKÝCH KANDIDÁTŮ

PŘELOM ŘÍJNA A LISTOPADU 2012

Aktuální průzkum STEM se uskutečnil koncem října a začátkem listopadu, tedy ještě před konečným termínem (6. 11.) pro podání kandidátních listin pro volbu prezidenta. Velká většina české veřejnosti vyjadřuje zájem zúčastnit se volby prezidenta republiky, postupem času se tento zájem mírně zvyšuje.

Výzkum potvrdil favorizované postavení Jana Fischera, které od října ještě mírně posílilo. Otázky průzkumu STEM jsou dále zaměřeny na obecnou přijatelnost a volební potenciál kandidátů. Z výsledků vyplývá, že za favorizovaným Fischerem s odstupem následují Miloš Zeman a Jiří Dienstbier. Na „čtvrté“ místo se zařadil nově posuzovaný Tomio Okamura. Volební potenciál stranických kandidátů Přemysla Sobotky a Karla Schwarzenberga je vyrovnaný.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 27. října – 5. listopadu 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1062 respondentů.

1. VOLEBNÍ ÚČAST

Historicky první přímá volba prezidenta je očekávána s velkým zájmem veřejnosti. Data z přelomu října a listopadu naznačují, že účast v prezidentských volbách by mohla být někde na úrovni dvou třetin voličů. Od září se míra zájmu o účast ve volbách dokonce mírně zvýšila (z 64 % na 68 %). Pouze zhruba desetina dotázaných účast odmítá.

„Zúčastníte se přímých voleb prezidenta republiky?“

Pramen: STEM, Trendy 2012/11, 1062 respondentů

Soubory ke stažení

Stáhnout celý text

Sdílet

Domácí politika
kandidáti na prezidenta, preference